Gündem

1.Uluslararası PBS Online konferansı 11-13 Kasım 2020’de gerçekleşecek

1.Uluslararası PBS-Europe Network Online Konferansı

11-13 Kasım 2020’de Gerçekleşecek

Okul ruh sağlığı kapsamında yürütülen, sosyal-duygusal ve davranışsal becerileri geliştiren uluslararası öğretmen, öğrenci, yönetici ve aile eğitimi programı Positive Behavior Support (PBS)’in tüm ayrıntılarının konuşulacağı 1. Uluslararası PBS-Europe Network Online Konferansı 11-13 Kasım 2020’de gerçekleşecek. Konferansa Türkiye’yi temsilen Eğitimci Lale Hazar ve Psikolog Lia Yuanidi Gürün konuşmacı olarak katılacak, konferansın moderatörlüğünü ise Tanju Yıldırım üstlenecek.

Avrupa’da gerçekleşen politika ve uygulama değişikliklerine istinaden PBS Europe Network kurulması ihtiyacının doğması ile 19 ülkenin katılım sağlayacağı ve ücretsiz olarak düzenlenecek konferans, 11-13 Kasım 2020 tarihlerinde online olarak gerçekleştirilecek. Açılış konuşmasını Missouri Üniversitesi’nden Tim Lewis, Portland Şehir Üniversitesi’nden Edwin Jones ve Güney Galler Üniversitesi’nden Randall De Pry’ın gerçekleştireceği konferans ile günümüz sorunları dolayısıyla zorlu başlayan okul hayatları üzerine öğrenci, öğretmen ve velilerin PBS bilimi ve prensipleri ile desteklenmesi amaçlanıyor.

Pandemi, ırksal eşitsizlik, ekonomik durgunluklar gibi günümüzde yaygın olarak öğrencilerin sosyal – duygusal gelişimlerini etkileyen ve etkilemeye devam edecek olan olumsuz dünya koşulları üzerine okullarda daha fazla veriye dayalı, güvenli ve destekleyici eğitim sistemlerine ihtiyaç doğmuştur. Toplumların kendi sosyo-kültürel yapılarına uygun şekilde olumlu okul iklimi oluşmasını destekleyecek PBS yaklaşımına ait bilgi, birikim, deneyim ve yöntemlerin paylaşılacağı konferansa; tüm eğitimciler, öğretmenler, araştırmacılar, doktora öğrencileri, sosyal hizmet uzmanları, psikologlar, okul yöneticileri ve ilgili uzmanlar davetlidir.

Konferans detayları için www.pbseuropenetwork.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

SWPBIS – School-wide Positive Behavior Interventions and Supports Hakkında:

Kısaca Positive Behavior Support – PBS, bireyin yaşam kalitesini artırırken problem davranışları azaltan, dolayısıyla toplumda olumlu değişim sağlayan veriye dayalı stratejiler içeren bir sistemdir. (ref : www.apbs.org )

1970’li yıllarda Oregon Üniversitesinde yapılan çalışmalarda, problemli davranış gösteren çocuklarda cezalandırma yönteminin olumlu sonuç vermediği fark edilmeye başlanır. Süregelen çalışmaların detaylandırılması amacıyla 80’li yıllarda davranış bilimleri departmanları kurulur ve olumlu davranışın gelişmesine, pekişmesine yönelik yöntemler üzerinde çalışılır. Çalışmaların sonuçlarında başarı elde edilmesi ile birlikte 90’lı yıllarda Prof. George Sugai ve Prof. Rob Horner tarafından PBIS (Positive Behavior Interventions and Supports) programı oluşturulur. Veriye dayalı bir program olarak hayata geçen PBIS, ilk olarak Amerika Birleşik Devletlerinde uygulanmaya başlanır.

Ardından Missouri Üniversitesi Özel Eğitim Fakültesinde çalışmalarını devam ettiren Tim Lewis, sağlanan fon ile birlikte programın uygulama alanlarını artırarak geliştirmeye devam eder. 2009 yılında ise kurucumuz Lale Hazar, Missouri Üniversitesinden Prof.Tim Lewis ve Windesheim Üniversitesinden Doç. Dr. Margareet van OUDHEUSDEN, Prof. Reinder Blok ve Prof. Dr. Sui Lin Goei tarafından Avrupa PBS konsorsiyumunu kurar. PBS, 2010 yılında Lale Hazar tarafından Türkiye’ye getirilir.

Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu