Sponsorlu Bağlantılar

Açık Emar Nedir ve Nasıl Çekilir?

Açık Emar Nedir ve Nasıl Çekilir?

Açık emar çok özel çekimler dışında yüksek çekim kalitesi bulunan kapalı emardan fazla farkı olmayan görüntüleme yöntemidir.  Açık emar hasta açısından konforlu bir ortamdır.  Özellikle klostrofobisi olan hastalar için tercih edilir.  Beyin damarlarının radyolojik incelenmesinde görüntü kalitesi oldukça yüksektir.  Kapalı emar ve açık emar çekimleri arasında fark bulunmaz.  Ancak açık emar çekimlerinde genellikle kapalı emar çektirmekten korkan hasta ve çocuklar açısından açık emar oldukça başarılı bir uygulamadır.

Açık Emar Nedir ve Nasıl Çekilir?

Açık emar tetkiki vücudun bütün organlarını ayrıntılı bir biçimde kesitler halinde bilgisayar ekranına aktaran büyük bir manyetik alanın radyo frekans dalgaları ile birlikte çalışmasıdır.  Aynı zamanda açık emar gelişmiş teknoloji kullanılarak gerçekleştirilen görüntüleme tekniğidir.  Açık emar günümüzde radyolojik tetkikler içinde radyasyon içermeyen dolayısıyla hastaya hiçbir yan etkisi bulunmayan tetkiklerden biridir.  Ancak emar görüntüsü alınırken hastanın sabit durması gerekir.  Bu emar çekiminin kaliteli olması açısından önemlidir.  Açık emar kemiklerin içini dahi çok ayrıntılı bir biçimde görüntüleyen cihazlardan biridir.  Bu nedenle emar çekim işlemi sırasında hastanın pozisyonu oldukça önemlidir.  Günümüzde açık emar radyolojik görüntüleme sistemi ile birçok hastalığın teşhisi konusunda,  ayrıca nasıl bir tedavi uygulanacağı konusunda da önemli ölçüde kılavuzluk eden bir görüntüleme sistemidir.

 

Açık Emar Fiyatları

Bugün günümüzde kapalı emar görüntü başarısını sağlayan açık emar dolayısıyla fiyatlar bakımından kapalı emardan farklı değildir.  Ancak açık emar,  kapalı emar çekimine göre daha konforludur.  Fiyat konusunun belirlenmesi görüntüleme merkezi de göre değişiklik göstermektedir.  Fakat emar çekimleri günümüzde bütçeye uygundur,  yüksek maliyetli tetkikler değildir.  Ayrıca sosyal güvenlik kurumunda, özel sağlık sigortaları kapsamında ücretsiz çekilmekte veya indirimli çekim yapılmaktadır.  Açık emar fiyatları konusunda doğru bilgiye görüntüleme merkezini arayarak hem randevu almak hem de fiyatları öğrenmek mümkündür.

Rahim Filmi Nasıl Yapılır?

Rahim filmi günümüzde birçok görüntüleme merkezlerinde çekilen radyolojik işlemlerden biridir.  Hastaya işlem sırasında rahim içine kontrast bir sıvı verilir.  Bu sıvı rahim ağzından içeriye doğru verildiğinde bir film çekilir.  Sıvının rahim içini ve tüpleri doldurması beklenir ve rahim içine verilen sıvı rahimin tamamını ve tüpleri ayrıntılı bir biçimde görünür hale getirir.  Sıvı hastaya zarar vermeyen iyot içeren bir sıvıdır.  Bu iyotlu sıvının X ışınlarını tutma özelliği vardır.  Sıvı verildikten sonra rahim içindeki bütün ayrıntılar net bir biçimde alınır.

Anestezili Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

Rahim filmi öncesinde hastaya genellikle anestezi yapılmaz.  Ancak anestezi hastanın tercihine bağlı olarak yapılır.  Bu işlem sırasında hasta yapılan işlemi hatırlamaz ancak tam bir anestezi değildir.  İşlem bitimine kadar hasta hiçbir acı hissetmez.  Rahim filmi Anestezili olmadan da rahatlıkla çekilebilen tetkiklerden biridir. İyot sıvısı renksiz ve nötr bir sıvıdır.  Hastaya acı vermez.  Yakıcı bir özelliği bulunmaz.  Rahim filmi sırasında ilaçlı sıvı basınçlı bir biçimde verilir.  Bu basınç tüplerde olası bir tıkanma durumunda tüplerdeki tıkanmayı da açabilir özelliğe sahiptir.  Bunun yanı sıra sümük biçimindeki mukus denilen rahim içindeki yapıları da temizleyerek hastayı tedavi etmiş olur.  Hatta bu işlemlerden sonra birçok kadının rahatlıkla hamile kaldığı bilinmektedir.  Rahim filmi yaklaşık olarak 15-20 dakika gibi bir sürede tamamlanır.

Açık Emar Kullanım Alanları

Açık emar birçok hastalığın tanı ve teşhisinde vücudun farklı bölgelerine çekilebilen radyolojik tetkiklerden biridir.  Nörolojik hastalıklar,  beyin tümörleri,  cerrahi işlemlerden sonra yapılan işlemin kontrol edilmesi,  kemik taraması gibi birçok organlara çekilebilen tanı koyma tetkikidir.  Emar çekimi uzun yıllardır Dünyada ve Türkiye’de kullanılan tetkiklerden biridir.  Ancak genellikle klostrofobisi bulunan hastalar veya küçük çocuklar kapalı emar korkusundan dolayı işlemler gerçekleştirememek teyidi.  Dolayısıyla bu da tetkik ve tanı açısından önemli bir durumdur.  Ancak günümüzde teknolojik cihazlar kullanılarak açık emar konforlu ve donanımlı bir biçimde kullanılmaya başlanmıştır.  Açık emar uygulamasında beyin ve kafatasının içinin incelenmesi boyun gırtlak batın organlarının ve kanser hastalığının metastaz olup olmadığının anlaşılması açısından sıklıkla kullanılan yöntemlerden biridir.  Açık emar hücresel düzeyde bir inceleme yapar.  Bütün patolojik durumlar açık emar ile teşhis edilebilir.

Rahim filmi Ne Kadar Sürer?

Rahim içinin tam olarak görüntülenmesini sağlayan genellikle tüp bebek ve mikroenjeksiyon tedavisi öncesinde istenen tekniklerden biridir.  Rahim filmi çok ciddi anlamda bilgiler veren hastanın kısırlığının olup olmadığı tüplerinin sağlıklı olup olmadığı ve rahim içinde herhangi bir kalınlaşma gibi anormal içeren durumların olup olmadığının tespit edilmesi için kullanılan önemli radyolojik tetkiklerden biridir.  Rahim filmi rahim içinde basınçlı kontrast madde verilerek çekilmektedir.  Bu işlem yaklaşık olarak 15-20 dakika gibi bir sürede gerçekleştirilen işlemdir.

 

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı