Gündem

Afyonkarahisar Lezzetleri Türk Mutfağı Haftası’nda tanıtıldı

AFYONKARAHİSAR – 27.05.2022 – HİBYA – Cumhurbaşkanlığı ve  Emine Erdoğan’ın himayelerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği ile 21-27 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen Türk Mutfağı Haftası’nda, “Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” etkinliğinde Afyonkarahisar’ın lezzetleri tanıtıldı.

Etkinliğe; Afyonkarahisar Vali Vekili Mehmet Keklik, AKÜ Rektörü  Mehmet Karakaş, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Rektörü Nurullah Okumuş, Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Mehmet Boztepe, Afyonkarahisar Belediye Başkan Yardımcısı Benol Kaplan, AKÜ Rektör Yardımcıları Şuayıp Özdemir, Murat Peker ve Yılmaz Yalçın, Turizm Fakültesi Dekanı İsa Sağbaş ile birlikte il müdürleri, sektör temsilcileri, AKÜ personeli ve öğrenciler katıldı.

Açış konuşmasını gerçekleştiren Turizm Fakültesi Dekanı İsa Sağbaş, Türk Mutfağı Haftası etkinliğinin ilk defa düzenlendiğini söyledi. Sağbaş, “Biz bu kapsamda Turizm Fakültesi olarak standımızda 3 gündür etkinlik yapıyoruz, misafirlerimizi ağırlıyoruz. Bugün de bu etkinlik kapsamında her saat başında Anadolu’muzun çeşitli yörelerinde çeşitli tatları öğrencilerimize sunacağız” diye konuştu.

“Afyonkarahisar, Anadolu Mutfağını en güzel şekilde temsil ediyor”

Afyonkarahisar Vali Vekili Mehmet Keklik şu ifadelere yer verdi:

 “Türk Mutfağı gerek asırlık tarihi ve gerekse zengin içeriği ile bugün dünyanın 4 bir tarafında üne sahiptir. Afyonkarahisar ise Anadolu Mutfağını en güzel şekilde temsil eden, Anadolu Mutfağının en güzel ürünlerini yüzyıllardır sergileyen, bu anlamda da UNESCO Gastronomi alanında yaratıcı şehirler ağına dahil edilen çok önemli bir şehrimiz. Biz Afyonkarahisar’ı tarif ederken tarihin, mermerin, zaferin ve sporun başkenti diyoruz ve Afyonkarahisar’ı tanımlarken aynı zamanda lezzetin de başkenti diyoruz. Afyonkarahisar’ımız bu anlamda kendini her geçen gün geliştiren bir şehir. Gerek Valiliğimizin, gerek belediyemizin ve üniversitelerimizin, sivil toplum kuruluşlarımızın ve turizm temsilcilerimizin desteği ile Gastronomi ve Anadolu Mutfağı alanında Afyonkarahisar’ımız her geçen gün ilerliyor” 

Açış konuşmalarının ardından protokol tarafından konuklara “Sakala Çarpan Çorbası ve Keşkek” ikram edildi.

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu