Gündem

Akın: “Üç köprünün günlük garanti yükü 7 milyon lira arttı”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, iktidarındevletin kasasından tek kuruş çıkmadığını savunduğu köprülere verilen garanti yükünün Türk Lirası’ndaki değer kaybı nedeniyle her gün daha da arttığına dikkat çekti.

CHP’li Akın; “Açılışının üzerinden henüz iki ay geçen 1915 Çanakkale Köprüsü’ne verilen garanti tutarı kurdaki artış nedeniyle günlük yaklaşık 900 bin lira artmış durumda. Yılbaşından bu yana Osmangazi için verilen garanti tutarı ise günlük 4,6 milyon lira, Yavuz Sultan Selim için verilen garanti tutarı da günlük 1,35milyon lira arttı. Üç köprüye verilen garantinin yalnızca bir günlük yükü 41,8 milyon liradan 48,7 milyon liraya çıkarak neredeyse 7 milyon lira arttı. Mantık dışı garantiler kara deliğe dönüşüyor. Bu nedenle dövizle verilen garantilerin tamamı derhal Türk Lirası’na çevrilmeli” değerlendirmesinde bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın; yaptığı çalışmada AK Parti iktidarının devletin kasasından tek kuruş verilmediğini iddia ettiği yap-işlet-devret (YİD) modeliyle yapılan köprülere döviz üzerinden verilen mantık dışı garantilerin yalnızca bu yıl içinde artan döviz kuru nedeniyle katlandığını ortaya çıkardı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın’ın çalışmasında; Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü ve iki ay önce hizmete açılan 1915 Çanakkale Köprüsü’ne verilen garanti yüküyle ilgili şu tespitler yer aldı:

“ÇANAKKALE GARANTİSİ İKİ AYDA GÜNLÜK 900 BİNLİRA ARTTI”

“1915 Çanakkale Köprüsü’ne 15 Avro artı KDV üzerinden günlük 45 bin araç garantisi verildi. Buna göre köprünün hizmete açıldığı 18 Mart 2022 tarihinde araç başına verilen garanti tutarı iki ay içinde kurdaki artış nedeniyle KDV dâhil 289 liradan yaklaşık 309 liraya yükseldi. Başka bir deyişle 1915 Çanakkale Köprüsü için yalnızca bir günlük verilen garanti tutarı 2 ay gibi kısa bir sürede günlük 13 milyon liradan 25 Mayıs 2022 tarihi itibarıyla 13 milyon 900 bin liraya yükseldi. Buna göre Çanakkale Köprüsü için döviz üzerinden garanti verilmesi nedeniyle iki ayda günlük garanti tutarı yaklaşık 900 bin lira tutarında artmış oldu. 

OSMANGAZİ GARANTİSİ 6 AYDA GÜNLÜK 4,6MİLYON LİRA ARTTI

Osmangazi Köprüsü’ne 35 dolar artı KDV üzerinden günlük 40 bin araç geçiş garantisi verildi. Bu kapsamda yılbaşından bu yana araç başına verilen garanti tutarı kur artışı nedeniyle KDV dâhil 560 liradan 675 liraya yükseldi. Başka bir deyişle Osmangazi Köprüsü için günlük verilen garanti tutarı 1 Ocak 2022 tarihinden bu yana günlük 22 milyon 400 bin liradan 27 milyon liraya yükseldi. Buna göre Osmangazi Köprüsü için döviz üzerinden garanti verilmesi nedeniyle yılbaşından bu yana günlük garanti tutarı 4 milyon 600 bin lira artmış oldu. 

YAVUZ SULTAN SELİM GARANTİSİ GÜNLÜK 1,35MİLYON LİRA ARTTI

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne 3 dolar artı KDV üzerinden günlük 135 bin araç geçiş garantisi verildi. Buna göre yılbaşından bu yana araç başına verilen garanti tutarı kur artışı nedeniyle KDV dâhil 48 liradanyaklaşık 58 liraya yükseldi. Başka bir deyişle Yavuz Sultan Selim Köprüsü için günlük verilen garanti tutarı 1 Ocak 2022 tarihinden bu yana günlük 6 milyon 480 bin liradan 7 milyon 830 bin liraya yükseldi. Böylece Yavuz Sultan Selim Köprüsü için döviz üzerinden garanti verilmesi nedeniyle bir günlük garanti tutarı yılbaşından bu yana 1 milyon 350 bin lira artmış oldu.

ÜÇ KÖPRÜNÜN GÜNLÜK GARANTİSİ 7 MİLYON LİRA ARTTI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, devletin kasasından tek kuruş çıkmadığı savunulan köprülere döviz kurundaki artış nedeniyle verilen bir günlük tutarının neredeyse 7 milyon lira arttığına dikkat çekti. CHP’li Akın, şunları dile getirdi:

“25 Mayıs 2022 tarihi itibarıyla dolar kuru 16,35 lira; avro kuru ise 17,44 liraya çıktı. Milli paramız Türk lirasındaki değer kaybı maalesef sürüyor. Bu hepimizi yoksullaştırdığı gibi AK Parti iktidarının mantık dışı bir şekilde döviz üzerinden verdiği garantilerin yükünü ise daha da artırıyor. İki ay gibi kısa bir süre önce açılan 1915 Çanakkale Köprüsü’ne yalnızca bir günlük verilen geçiş garantinin tutarı 18 Mart’tan bu yana yaklaşık 900 bin lira arttı. Aynı şekilde Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne verilen bir günlük geçiş garantisi tutarı ise yılbaşından bu yana 1 milyon 350 bin lira; Osmangazi Köprüsü’ne verilen bir günlük tutar da 4,6 milyon lira arttı. Döviz üzerinden mantık dışı garanti verilen bu üç köprünün bir günlük garanti bedeli kurdaki artış nedeniyle 41,8 milyon liradan 48,7 milyon liraya çıktı. Yani bir günlük artışın kamuya maliyeti bir günlük yaklaşık 7 milyon lira. Döviz kurunun hiç artmayacağı varsayılsa bile bu maliyet aylık 200 milyon liranın üzerine çıkıyor.” 

Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu