Gündem

Aort Anevrizması Nedir

Aort sol kalpten çıkan ana damardır. Bu atardamarda çeşitli sebeplerden dolayı genişleme olabilir.

İleri yaşta daha çok görülen bu hastalık yüksek tansiyonu bulunanlarda da sık görülür. Aort anevrizması bu genişleme sonucunda oluşur. Oldukça tehlikeli olması dolayısı ile ölüm oranı da yüksektir.

Aort anevrizması damarın yırtılması sonucunda tehlike arz eder. Bu durum nereden yırtıldığına göre de değişir. Eğer kalbe yakın bir yerden yırtılma yaşanır ise tehlike daha büyüktür. Çünkü yetişkinlerde aort damarı dakikada 5 litre kan pompalar.

Bu hastalığın nedenleri arasında aort damar duvarının sertleşmesi yer alır. Bu da damarın elastik olmasını engeller. Yüksel tansiyon hastalarında kan basıncı artmaktadır. Bu da aort duvarına yapılan basıncın daha şiddetli olmasına neden olur. Yüksek tansiyon hastaları açısından aort duvarının sertleşmesi tehlike arz eder.

Aort Anevrizması Belirtileri

Aort Anevrizması belirtileri genellik ile insanlar tarafından anlaşılamaz. Damarın sertleşmesi ve genişlemesi ileri evreye kadar fark edilemez. Anevrizma genişlediği zaman organlara basınç yapar. Bacaklarda, sırtta oluşan ağrılar, hazmetmede zorluk yaşama bu belirtiler içerisinde sayılabilir. Bu belirtiler karın bölgesinde meydana gelen anevrizma için geçerlidir.

Eğer anevrizma göğüs bölgesinde oluşmuş ise göğüs kısmında ağrı, öksürük, nefes alıp vermede güçlük, sesin kısılması, yutma sırasında sorun yaşama görülebilir. Bu tür sorunlar yaşanıyor ise hiç zaman kaybetmeden doktora başvurmak gerekir. Damar yırtıldıktan sonra çözüm daha güçtür.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu