Gündem

Asya piyasalarında alış ağırlıklı seyir izleniyor

Bugün Ne Bekliyoruz? Bu sabah Asya piyasalarında alış ağırlıklı bir seyir görmekteyiz. Hong Kong Hang Seng Endeksi %2’nin üzerinde yükselişle bölgedeki kazançlara öncülük etmekte. Japonya endekslerinde kazançlar %1’in üzerinde seyrediyor. Çin ana kara ve Güney Kore hisselerinde de alıcılar güçlü. Fed Başkanı Powell’ın dün katıldığı konferansta enflasyonun çok yüksek olduğunu ve gerekirse bir veya birden fazla toplantıda 25 bp üzerinde faiz artırılabileceğini söylemesinin ardından Fed fonlama faizi vadeli kontratları Mayıs ve Haziran toplantılarında art arda ellişer bp faiz artırımı fiyatladı. Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) mart toplantısından birkaç gün sonra gelen şahin açıklamanın piyasalar için sürpriz olduğunu düşünmekteyiz. Zira ABD hisse endeksleri açıklamanın ardından gün içi en düşük seviyelerini gördü. Dow Jones Endeksi beş günlük yükseliş serisini sonlandırdı. ABD Hazine tahvillerinde de hızlı faiz artırımı fiyatlamasını görmekteyiz. 2 yıl vadelilerin faizi Mayıs 2019’dan beri geçen hafta ilk kez %2’yi aşmasının ardından bugün %2,20’yi gördü. 10 yıllıkların faizi %2,34’ü aştı. Arka arkaya üç gündür yükselen Dolar Endeksi (DXY) 98,8 puana kadar geldi. Bugün piyasalarda önemli bir veri akışı bulunmuyor. Powell’ın açıklamalarının ardından piyasaların tepkisi izlenecek. Borsa İstanbul’da BIST100 Endeksi’nde yukarı yönlü hareketlerde teknik olarak 2.200 seviyesinin hedeflenebileceğini düşünmekteyiz. Küresel hisse senedi piyasalarındaki düşük risk iştahı endeksin açılışına yansıyabilir. Ancak şubat sonundan başlayan kısa vadeli yükseliş trendi devam etmektedir; pozitif ayrışmanın devam etmesini beklemekteyiz.

Piyasalarda Dün Ne Oldu? Avrupa’da hisse endeksleri yeni haftaya karışık görünüm sergileyerek başladı. DAX Endeksi %0,6 ve CAC 40 Endeksi %0,57 oranında düşerken FTSE 100 Endeksi %0,51 arttı. Avrupa’nın lokomotif ülkesi Almanya’da üretici fiyatları (ÜFE) Şubat’ta yıllık bazda %25,9 artış kaydetti. Böylece ÜFE, enerji fiyatlarındaki artışın etkisiyle rekor yükselişini sürdürdü. ABD tarafında Dow Jones Endeksi %0,58 ve Nasdaq Bileşik Endeksi %0,4 kayıp yaşadı. S&P 500 Endeksi ise yatay satıcılı oldu. EUR/USD paritesi 1,10 düzeyine gerilerken Dolar Endeksi (DXY) 98,5 puana yükseldi. ABD 10 yıllık Hazine tahvili getirisi 14bp artarak %2,30 düzeyinin hemen altından işlem gördü. Kıymetli madenlerden ons altın %0,8 değerlenerek 1.936USD’ye yükseldi. Suudi Arabistan, ülkeye yapılan insansız hava aracı ve füze saldırıları nedeniyle küresel petrol arzında aksaklık yaşanabileceği uyarısında bulundu. Bu gelişmenin de etkisiyle Brent Petrol %7’ye varan artış ile varil başına 114USD’ye yükseldi.

BİST100 Endeksi haftanın ilk işlem gününde %1,43 artış ile 2.175,03 puana yükseldi. Böylece endeks küresel borsalara görece pozitif ayrıştı. USD/TRY kuru yatay alıcılı olarak fiyatlanırken EUR/TRY kuru %0,21 oranında düştü. Gram altın, ons altındaki değer artışından destek bularak 923 TL’ye yükseldi. TÜİK’in Ocak ayına ilişkin açıkladığı verilere göre tarımsal girdi fiyat endeksi (Tarım-GFE) aylık bazda %10,12 ve yıllık bazda %57,26 yükseldi. Böylece Tarım-GFE, hem aylık hem de yıllık bazda endeks tarihinin rekorunu kırdı. TÜİK’in Şubat ayına ilişkin açıkladığı yurt dışı üretici fiyat endeksi verilerine göre yıllık bazda artış %106,13 oldu.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu