Sponsorlu Bağlantılar

Bebeklerde Göz Kayması Tedavisi

Bebeklerde Göz Kayması Tedavisi

Bebeklerde göz kayması tedavisi, sanıldığı kadar çok zor değildir. Göz kayması yani şaşılık, her iki gözün farklı noktalara bakması durumudur. Normalde her iki göz, aynı noktaya bakması gerekirken göz kayması durumunda gözler farklı yönlere bakar. Bebeklerde görülen göz kayması, ebeveynleri tedirgin eden bir durumdur. Göz kaymasının en önemli nedeninin göz kaslarındaki koordinasyon bozukluğudur. Göz kasları, göz küresinin dışarıdan hareket ettirmeye yarar. Göz, tüm insanlarda olduğu gibi bebeklerde de çok önemli bir organdır. İnsanın dış dünyadaki nesneleri göz ile tanır. Gözde hareketi sağlayan 6 tane kas bulunur. Bu kasların hepsinin birbiriyle uyum içerisinde çalışması gerekir. Gözün net olarak etrafındaki cisimleri görebilmesi için bu kasların birbiriyle uyumu çok önemlidir. Göz kayması durumunda gözdeki derinlik ve üç boyutlu görme hissi yok olur. Çocuklarda göz kayması tedavisi için uzman göz doktoruna başvurulması gerekir.

 

Bebeklerde Göz Kayması Tedavi Fiyatları

Bebeklerde göz kayması tedavisi, göz muayenesi ile kontrol bebeklik ve çocukluk döneminde görülen göz tembelliği nedenlerinin araştırılması oldukça önemlidir. Bebeklerde göz kaymasının fark edildiği andan itibaren hemen tedavisi için göz doktoruna başvurulması gerekir. Göz doktorunun muayenesi sonucunda göz kayması tespit edilmiş ise derhal gerekli tedavi yaptırılmalıdır. Çocuklarda görme gelişimi tam olarak 7-10 yaş arasında tamamlanır. Bebeğin ileriki yaşantısında daha büyük göz sorunları ile karşılaşmaması için düzenli olarak göz kontrolüne götürülmesi gerekir. Çocuklarda göz kayması tedavisi ertelenirse ileride daha ciddi göz problemleri ile karşı karşıya kalınır. Bebeklerde herhangi sorunla karşılaşıldığında veya kayma olmadan da düzenli olarak 6 ayda bir, 3. yaşta ve 6. yaşta göz muayenesi yaptırılması gerekir.

 

Çocuklarda Göz Kayması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çocuklarda göz kayması tedavisi görme tembelliğinin derinliğine göre farklı tedavi yöntemleri uygulanır. Toplum içerisinde göz hakkında yanlış düşüncelerden birisi göz kaymasının zamanla düzeleceği düşüncesidir. Göz kayması kesinlikle kendi kendine zamanla düzelecek bir hastalık değildir. Çocuklarda göz kayması tedavisi, göz kaymasının tipine göre doktor tarafından genellikle gözlük kullanımı tavsiye edilir. Göz kaymasına ek olarak gözde farklı hastalıklar tespit edildiğinde daha farklı tedavi yöntemleri kullanılabilir. Göz kayması ve görme tembelliği aynı anda tespit edilirse genellikle göz kapama tedavisi uygulanır. Ancak bazı durumlarda gözdeki kayma devam ediyorsa cerrahi müdahale gerekebilir. Göz kaslarının düzeltilmesi için ameliyat yapılabilir. Ameliyat sonrasında da doktorun gerek gördüğü durumlarda gözlük kullanımına devam edilebilir. Çocuklarda göz kayması tedavisi oldukça önemlidir ve dikkat edilmesi gereken en önemli nokta erken tanı ve tedavidir. Göz kayması erkek ve kız çocuklarında aynı oranda görülür. Bebeklerde göz kayması tedavisi ile gözdeki kaymayı düzeltmek ve göze derinlik hissi kazandırılmak amaçlanır.

 

Çocuklarda Göz Kayması Tedavi Hastalıkları

Çocuklarda göz kayması tedavisi ile gözde başka sorunlar varsa beraber tedavi edilebilir. Çocuklarda göz kayması genetik veya daha sonradan ortaya çıkmış olabilir. Çocuklarda göz kaymasına katarakt, glokom, nörolojik hastalıklar, göz tümörleri gibi diğer bazı hastalıklar eşlik edebilir. Bebeklerde ilk 3 ay görülen göz kayması normal karşılanır. Ancak 3. aydan sonra görülen göz kayması durumunda hemem bebeğin uzman bir göz doktoruna götürülmesi gerekir. Göz kayması, bebeklik döneminde veya ileriki yaşlarda görülebilir. Çocuklarda göz kaymasında belirgin kaymalar dışarıdan fark edilebilir. Ancak çok belirgin olmayan göz kaymaları dışarıdan pek fark edilmeyebilir. Bu nedenle Çocuklarda göz kayması tedavisi için rutin göz muayeneleri çok önemlidir.

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı