Gündem

Bornova’da down sendromlu gençlere yönelik Kısa Film Atölyesi

2010 yılından bu yana gençlere sinemayı sevdirmek ve geleceğin sinemacılarına yol göstermek amacıyla çalışmalarını yürüten Bornova Belediyesi Dijital Film Ofisi(BBFO), fark yaratacak bir projeye daha imza atıyor. Down sendromlu gençler, İzmir Down Sendromu Derneği işbirliği ile 

düzenlenen Kısa Film Atölyesi’nde kendilerinin de yer aldığı filmleri çekiyor.

Her katılımcının hem kamera arkasında hem de kamera önünde yer alacağı “Kısa Film Atölyesi” 12 down sendromlu gencin katımıyla devam ediyor. Sıradışı bir deneyim yaşayan katılımcılar atölye çalışmalarında keyifli anlar geçiriyor. Stop-motion film yapımı eğitim ve uygulamasıyla gerçekleşen atölye çalışmaları 12 hafta sürecek. Katılımcılar, ortak olarak geliştirecekleri projeyle hayatlarına ve hayallerine odaklanan içeriğe sahip kısa filmi tasarlayıp çekecek ve izleyiciyle buluşturacak. Çekilen filmler gösterimleri 21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü’nde yapılacak.

Hayatın her alanında yanlarındayız

Bornova Belediyesi Film Ofisi ile yıllardır özelliklere gençlere kısa film ve fotoğraf alanlarında eğitim verirken yapım desteği de sağladıklarını hatırlatan Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, “Sosyal belediyecilik anlayışıyla yürüttüğümüz çalışmalar devam ediyor. Daha önce hayata geçirdiğimiz İş’te Fark Yaratıyoruz projemizle down sendromlu gençlerimize mesleki eğitim vererek istihdamlarını sağlamıştık. Bu keyifli projeyle de farkındalık yaratmayı amaçladık. Hayatın her alanında özel kardeşlerimizin yanındayız” diye konuştu.

Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu