Sponsorlu Bağlantılar

Boşanma belgeleri alındıktan sonra ne yapılmalı

Evli insanlar haftalarca, aylarca, hatta yıllarca boşanabileceklerini söyleyebilirler. Diğer zamanlarda, çifte uyarı yapılmadan boşanma kağıtları verilir. Boşanma belgelerini aldıktan sonra eşler, yasal haklarını ve geleceklerini korumak için derhal harekete geçmelidir. Konya avukat bu noktada yardımcı olacaktır.

 

Evrakları okuyun

 

Boşanma evraklarının düzgün bir şekilde doldurulması önemlidir. Bu evraklar, çiftlerin bilmesi gereken birçok bilgiyi içerebilir. Boşanma evrakları davanın nerede gerçekleştiğini mahkemeye göstermelidir. Bu, bir çiftin ayrılıp ayrılmadığını veya başka bir eyalette boşanmış olup olmadığını bilmek için yararlı bilgiler olabilir. Boşanma belgelerinde, cevap verilmesi gereken süre belirtilmelidir. Ayrıca boşanma evraklarında eşlerin evrakları kendilerinin mi yoksa bir avukatın hizmetlerinden mi yararlandıkları belirtilecektir.

 

Ayrıca boşanma belgelerinde boşanma sebepleri belirtilebilir. Ayrıca, nafaka, eş desteği, mal paylaşımı, çocuk velayeti ve diğer çocuklarla ilgili konular hakkında bilgiler de dahil olmak üzere hareket eden tarafın iddialarını tartışabilirler.

 

Bir cevap verin

 

Boşanma belgelerinde, bir kişinin boşanma davası veya dilekçesine kaç gün içinde cevap vermesi gerektiği belirtilmelidir. Bu genellikle boşanmanın çifte tebliğ edildiği tarihten itibaren 30 gündür. Ancak, ortak bu bilgilerden emin olmalıdır. Cevap vermeden bu sürenin geçmesine izin verirse, diğer eş boşanma kağıtlarında istediğini alabilir.

 

Normalde, bir kişi avukatı aracılığıyla bir yanıt verecektir. Ancak kişi avukat tutacak parayı bulamazsa, kendisi de dava açabilir. Aksi takdirde, eşler hukuki tartışma haklarını kaybedebilirler. Genel olarak, kişi şikayetteki her bir sayısal iddiaya yanıt vermeli ve tüm iddiayı çürütmekle yetinmemelidir.

 

Avukata başvurun

 

Boşanma, bir kişinin hayatı üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip olabilir, bu nedenle mümkünse bir avukatın hizmetlerini sürdürmek önemlidir. Belgeleri alan eş, suçlamaları boşamanın adil olduğunu kabul etse bile, boşanma avukatı belgeleri inceleyerek çifte hakları ve seçenekleri konusunda tavsiyelerde bulunabilir. Dava daha sonra tartışılırsa, çiftin haklarını savunacak biri olacak. Diğer eşin zaten bir avukatı varsa, bir avukat tutmak özellikle önemlidir. Bu, çiftlerin aynı temelde kalmasını önlemek içindir. Bazı durumlarda, bir kişi yalnızca yanıt vermek veya eşini mahkemede temsil etmek amacıyla bir avukat tutabilir. Bu, paranın bir sorun olması ve boşanmada tüm yasal görevleri yerine getirmek için bir avukata sahip olmaması durumunda dikkate alınması gereken bir husustur. Kitap topla

 

Bir eş bir avukatla görüşürse, avukat ilk muayeneye gelirken eşten bazı belgeleri getirmesini isteyecektir. Bir eşin toplayabileceği kaynak belgeler, doğum belgeleri, evlilik belgeleri ve sosyal güvenlik kartları gibi kimlik bilgilerini sağlayan belgeleri içerir. Eşlerin muhtemelen her birine ne kadar ödendiğini gösteren mali tabloları, son üç yıla ait vergi beyannamelerini, banka hesap özetlerini ve kredi kartı hesap özetlerini toplamaları gerekecektir. Bu belgeler, boşanma sürecinde diğer amaçlar için gerekli olacak ailenin geliri, mal varlığı ve borçlarının belirlenmesine yardımcı olur.

 Mülkünüzü koruyun

 

Boşanma sürecindeki kişiler mal varlıklarını nasıl koruyacaklarını tartışmalıdır. Bazı yargı bölgeleri, boşanma dilekçesi mahkemeye sunulur sunulmaz tüm varlıkların derhal dondurulmasını gerektirir. Eş, hesap ve yetkilendirmeden paranın yarısını kesmesi gerekip gerekmediğini bilmeli ve sormalıdır.

 

Eşin geliri doğrudan ortak bir hesaba yatırılıyorsa, ayrı bir banka hesabı açmayı ve parayı bu hesaba aktarmayı düşünmelidir. Ayrıca para biriktirmenin yollarını aramalı çünkü boşanma tüm yasal ücretler ve masraflar açısından pahalıdır. Çiftler, mali durumlarını belirlemek ve yakın zamanda farkında olmadıkları borçları olup olmadığını belirlemek için bir kredi raporu doldurmalıdır. Konya avukat bu noktada yardımcı olacaktır.

İletişimi koruyun

Eşler, boşanma sırasında karşı tarafın bunları keşfetmemesi için mektuplarının gönderilmesini sağlamalıdır. Avukatlar planlı mektuplar gönderebilir ve bu bilgiler karşı tarafa ifşa edilmemelidir. Posta kutuları, gizliliğin ve gizli iletişimlerin korunmasına yardımcı olabilir.

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu