Sponsorlu Bağlantılar

Boşanma Davalarında Çocuğun Velayeti Kime Verilir?

Boşanma Davalarında Çocuğun Velayeti Kime Verilir?

Günümüzde birçok davada karar verilebilmesi için belirli kurallar ve kriterler bulunmaktadır. Aynı zamanda davalının veya davacının durumları, kusurları göz önünde bulundurularak mahkemenin sonucuna karar verilmektedir. Boşanma davalarında da özellikle çocuklu ailelerin en büyük problemi çocuğun velayetidir. Boşanmada çocuğun velayeti kime verilir çocuklu ailelerin boşanma problemlerinde ilk öğrenmek istediği konudur.

Avukat Tülin Babaoğlan Anlatıyor

Boşanma davalarında tecrübeli ve uzman bir avukatla çalışılması halinde istenilen sonuca ulaşmanın daha kolay olacağını belirten avukat Tülin Babaoğlan velayet hakkında bilgilendiriyor. Boşanma halinde en büyük sorunlardan birisi çocuğun velayetinin kime verilir sorusunun cevabıdır. Velayet davalarının bir çatışmaya dönüştüğü görülmektedir. Bu nedenle çocuğun velayet konusunda ki takdir hakkı davanın hakimine verilmiştir. Bu kapsamda hakim çocuğun velayeti konusunda çok geniş yetkiye sahiptir. Hakimler çocuğun menfaatini düşünerek karar vermek zorundadır. Bu nedenle tarafların kötü alışkanlıklarının durumu gözetilerek velayet konusu karara bağlanmaktadır. Boşanmada çocuğun velayeti kime verilir yapılan analizler sonucunda Hakim’in kararına bağlıdır. Ancak burada unutulmaması gereken hakimin kararını etkileyecek birçok unsurun bulunmasıdır. Burada maddi olanaklar, çocuğa karşı işlenmiş olan kabahatler, psikolojik problemlerin olup olmadığı gibi birçok farklı konu incelenmektedir. Bu incelemeler sonucunda çocuğun gelişiminin, ahlaki ve eğitim düzeyindeki menfaatlerinin gözetilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda velayet hakkı bakıldığını hem anne için hem de baba için ortaktır. Ancak hukuki olarak çocukların 3 yaşa kadar anne ilgisine ve şefkatine muhtaç olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle genellikle 3 yaş ve altındaki çocuklar anneye verilmektedir. Ancak istisnai durumlarda farklı kararlar verilebilir.

Her Boşanmada Nafaka Verilir Mi?

Boşanmada çocuğun velayeti kime verilir sorusu kadar önemli olan bir diğer soru boşanma sonucunda nafaka alınabilir mi veya her boşanmada nafaka verilir mi? sorusudur. Bireylerin nafakayı hak edebilmeleri için gerekli şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Bu şartların yerine getirilip getirilmediği ise alanında uzman avukatları yardımı ile mahkemeye sunulacak delillere bağlıdır. 4 farklı nafaka türü bulunmaktadır Bu nafaka türleri kendi işlerine belirli şartların bulunması haliyle nafaka talebinde bulunana ödenmesi gerekmektedir. Bu nedenle nafaka veya vekalet konularında uzman bir hukukçudan destek almanız önerilmektedir.

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı