Gündem

BRICS üyeleri, uzayda da ortak çalışmak için komite kurdu

Çin Ulusal Uzay İdaresi (CNSA) tarafından verilen bilgilere göre, BRICS Uzay İşbirliği Ortak Komitesi’nin ilk toplantısı video aracılığıyla gerçekleşti. Böylece BRICS Uzay İşbirliği Ortak Komitesi resmen kuruldu.

CNSA Müdürü Zhang Kejian, yaptığı açıklamada, ortak komitenin BRICS ülkelerinin uzaktan algılama uydularının, ülkelerin ekonomik ve sosyal kalkınmasına daha iyi hizmet etmesi için rehberlik edeceğini, çevre koruma, afet önleme ve iklim değişikliğiyle mücadele gibi alanlarda BRICS ülkelerinin uzay kurumlarının daha üst düzey işbirliğini yapması ve verimli veri paylaşımı ve etkin kullanımı gerçekleştirmesini teşvik edeceğini kaydetti. 

Toplantının katılımcıları, uyduların veri paylaşımı ve değişiminin başlatılmasını takdir etti ve BRICS Uzaktan Algılama Uydu Takımyıldızı Veri ve Uygulama Merkezi’nin (Çin) kurulmasını memnuniyetle karşıladılar.

2015’te CNSA, BRICS Uzaktan Algılama Uydu Takımyıldızı İşbirliği Girişimi’ni başlatmıştı. Ağustos 2021’de beş ülkenin uzay ajansları, BRICS uzaktan algılama uydu takımyıldızının iş birliği konusunda ortak bir işbirliği anlaşması imzaladı ve işbirliği planını netleştirdi.

Alınan bilgiye göre, takımyıldızı, Çin’in GF-6 uydusu ve ZY-3 02 uydusu, Çin ve Brezilya’nın ortaklaşa geliştirdiği CBERS 04 uydusu, Rusya’nın Kanopus-V serisinin bir yıldızı ve Hindistan’ın Resourcesat-2 ve Resourcesat-2A dahil BRCIS ülkelerinin mevcut uydularından oluşuyor.

2022 Çin Uzay Günü sırasında CNSA, Hainan eyaletinin Wenchang Uluslararası Uzaycılık Şehri’nde Ulusal Uzay İdaresi Uydu Verileri ve Uygulama Uluslararası İşbirliği Merkezi’ni kurmaya karar verdi. BIRCS Uzaktan Algılama Uydu Takımyıldızı Veri ve Uygulama (Çin) Merkezi olarak, takımyıldız yapımı, veri alımı, işleme ile dağıtım ve uygulama promosyonunu sağlamaktan sorumlu olarak görev yapıyor.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu 
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu