Sponsorlu Bağlantılar

Çıkma Motor Beyni

Çıkma Motor Beyni

Araçların motor bölümünde beyin adı verilen bir motor kontrol ünitesi bulunmaktadır. Küçük boyutlu ve talaş içeren bu cihaz, motorun çalışma prensipleri ve yönetiminde önemli rol oynamaktadır. Çıkma oto beyin, araçtaki sensörlerden aldığı bilgilerle motorun en iyi şekilde çalışmasını sağlar. Beyindeki başarısızlıklar, motor beyninin arızalanması anlamına gelir.
Motor beyin arızasını anlamak için farklı yöntemler kullanılabilir. Araç ışıklarının titremesi, ateşleme yakıt sistemi arızası, araçta yanık kokusu, hızlanırken aracın stop etmesi, sebepsiz yere yakıt tüketiminin artması vb. motor beyindeki arıza belirtileri olabilirler. Motor beyninin bozulmasının nedenleri motorun uzun süre ıslanması, akünün arızalanması veya aracın hasar görmesi olabilir. Motor beyninin arızalanması durumunda, motor beyninin parçalarının yanı sıra motor beyninin onarımı da yapılabilir.
Komple motor beyni değişimi yerine çıkma motor beyni kullanmak çok daha ekonomik olabilir. Parça değiştirme işleminin pahalı bir işlem olması nedeniyle normalde yedek parça kullanılır. Bununla birlikte, motor beyin arızasında önerilen ilk eylem, motor beyin onarımıdır. Beyinde bir arıza olup olmadığını anlamak için osiloskop adı verilen bir cihazla sinyal testleri yapılır. Bir arıza olduğunun tespiti sonucunda beyin resetleme işlemi gerçekleştirilir.

Çıkma gösterge paneli sıfırlama işlemi için beyin bir kablo yardımıyla bilgisayara bağlanır. Bilgisayara yüklenen program ile beyin tamamen sıfırlanır ve gerekli bilgiler sıfırdan girilir. Beyni sıfırlayarak motor önceki performansına geri döner.

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu