Gündem

Çin 2022’de altı insanlı uzay uçuşu ile yeni füzesinin atışını gerçekleştirecek

Çin, uzay istasyonunun inşaatını tamamlamak üzere 2022 yılında altı adet insanlı aracı uzaya gönderecek. Ayrıca yine bu yıl, ülkenin ilk katı ve sıvı atıkla işleyen motora sahip Uzun Yürüyüş-6A taşıyıcı füzesinin açılış uçuşu da gerçekleştirilecek.

China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC) Müdür Yardımcısı Ma Tao, düzenlediği bir basın toplantısında Çin’in füze atışlarına ilişkin planını açıkladı. Çin’in füze serisinin tasarlayıcı ve geliştiricisi ve ülkenin uzay endüstrisinin baş aktörü olan CASC, ülkenin uzay bilimi ve teknolojisine ilişkin konumuna dair bir resmi belge de açıkladı. Buna göre Çin, 2021 yılında 55 adet uzay uçuş görevi gerçekleştirdi ve Çin, bu sayıyla dünyada birinci sıraya yerleşti. Ayrıca uzaya gönderilen aletlerin toplam kütlesi 191,19 tona ulaştı, bu da bir önceki yıla kıyasla yüzde 85,5 oranında bir artış anlamına geliyor.

Beijing Uzay Bilim ve Teknoloji Enformasyon Enstitüsü Müdürü He Yang de konuşmasında CASC’ın 2021 yılında uzaya 48 atışla 103 araç gönderdiğini belirtti. He sözlerine, ülkenin geçen yıl başardığı uzay görevleri arasında, uzaya Kuaizhou-1A taşıyıcı füzesiyle üç, CERES-1 taşıyıcı füzesiyle de bir araç bulunduğunu ekledi. 2021 yılı, uzaya 1.846 araç taşıyan 146 atış ile 1957’den bu yana en çok sayıda atışın yapıldığı yıl oldu. 

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu