Gündem

Çin demiryolu ağını 200 bin km’ye, havalimanı sayısını 400’e çıkaracak

2035 yılına kadar ekonomiyi iki katına çıkarmayı hedefleyen Çin 15 yıllık ulaşım genişletme planını da netleştiriyor. Çin’in tüm demiryolu sistemi 2035 yılına kadar 200 bin km’yi kapsayabilir. Bu, dünya çapında yaklaşık beş yolculuğa eşit. Ayrıca 2035 yılına kadar Çin genelinde 162 yeni sivil havalimanının eklenmesi bekleniyor.
 
Dünyanın en büyük yüksek hızlı demiryolu ağı, Çin’in toplu taşımayı genişletmeye yönelik iddialı yeni planının bir parçası olarak önümüzdeki 15 yıl içinde neredeyse iki katına çıkabilir. Bu da hükümetin ikiye katlama hedefini sürdürürken büyük altyapı projelerine yatırım yapmaya devam edeceğinin sinyalini veriyor. Merkez Komite tarafından yayınlanan bir plana göre Beijing, ulusal yüksek hızlı demir yolu ağını 2035 yılına kadar 70 bin km’ye (43 bin 500 mil) çıkarmayı hedefliyor. Belgede, ülkenin tüm demir yolu ağının uzunluğunun 15 yıl içinde 200 bin km’ye çıkmasının beklendiği belirtildi.
 
Demiryolu genişletmesi, 460 bin km’lik ulusal otoyollar ve normal otoyollar ağının yanı sıra 25 bin km’lik yüksek kaliteli iç su yolu sistemini de içerecek olan kapsamlı planın bir parçası. Ülke, aynı dönemde 162 sivil havalimanı da ekleyerek toplam sayıyı 400’e çıkarmayı planlıyor. Çin’in planı, ülkenin taşımacılık stratejisinin merkezine yeniliği koyacağını, akıllı ve otonom araçları destekleme gereksinimlerini detaylandıracağını ve kendi yetiştirdiği araçların uygulamasını ilerleteceğini gösteriyor.
 
South China Morning Post gazetesinin haberine göre, altyapı yatırımları ve özellikle 2008 yılında ülkenin 4 trilyon yuan teşvik paketinden kaynaklanan yüksek hızlı demir yollarına yapılan büyük harcamalar, Çin’in küresel mali krizin etkisinin üstesinden gelmesine ve ardından hızlı ekonomik büyüme gerçekleştirip kentleşmeyi ilerletmesine yardımcı oldu. Bununla birlikte, ekonomik büyümeyi desteklemek için altyapı harcamalarına güvenmek, birçok ekonomist tarafından sürdürülemez olarak eleştirildi ve kısmen borç yükünü kötüleştirdiği belirtildi.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı