Gündem

Çin ve Almanya dışişleri bakanları görüştü

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi ile Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock dün video konferans yaptı.

Wang Yi, görüşmede, Çin-Almanya ilişkilerinin sağlıklı ve istikrarlı şekilde geliştirilmesinin hem iki tarafın çıkarlarına, hem de iki ülkenin dünya barışı, istikrarı ve gelişimini korumak için aktif rol oynamasına yararlı olduğunu belirtti.

Bakan Wang Yi, iki tarafın hükümetler arası istişare mekanizmasını iyi şekilde değerlendirerek, diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 50. yıldönümünü kutlama etkinliklerini hazırlaması, strateji, güvelik, maliye-finans ve beşeri alandaki üst düzey diyalogu ilerletmesi, dostane iletişimi artırmasını istediklerini dile getirdi.

Çin’in Almanya’nın önemli bir işbirliği ortağı olduğuna işaret eden Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Çin’e yönelik strateji hazırlamakta olduklarını, yeni tur hükümetler arası istişare için hazırlık yapmaya, üst düzey karşılıklı ziyareti sürdürmeye, her alandaki işbirliği pekiştirmeye hazır olduklarını söyledi. Ayrıca, iki tarafın rekabet ilişkisini iyi şekilde çözmesini istedi.

Rekabete değinen Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, “İki ekonomi birbirini tamamlayıcı niteliktedir, işbirliği ikili ilişkilerin temel dayanağıdır. Rekabet iyi niyetli ve düzenli olmalı, iki tarafın da hızlı gelişmesine katkı sağlamalı.” diye konuştu. Bakan, Almanya’nın yeni stratejisinin aktif ve yapıcı olmasını ve pozitif beklentiler getirmesini beklediklerini vurguladı.

Video konferansta küresel konular da ele alındı.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu