Gündem

Çin’de Covid-19’un sağlık sektörüne maliyeti 2.84 milyar yuan oldu

Ulusal Tedavi Güvenliği Dairesi tarafından açıklanan bir rapor Çin’de, Covid-19 salgınına bağlı tedavilerle ilgili olarak 2020 yılında 2,84 milyar yuan (yaklaşık 434 milyon dolar) dolayında sağlık giderinin ödendiğini belirtiyor. Söz konusu rapora göre, bu sağlık masraflarının 1,63 milyar yuan kadarı ülkenin sağlık sigortası fonlarından karşılandı. Ayrıca Covid-19 tedavisine ayrılmış tesislere bölgesel sağlık sigorta şubeleri tarafından bağışlanan fonlar da 19,4 milyar yuanı aştı. 
 
Yönetim, pandemi dönemi süresince Covid-19 hastalığına yakalanan yurttaşlarla ilgili tıbbi tedavilerde ödeme sorunları yüzünden herhangi bir aksama olmamasını güvenceye almak için radikal önlemler aldı. Öte yandan yönetim, ayrıca sağlık sigortası kapsamında Covid-19 tedavisinde kullanılan tıbbi malzeme ve ilaç sağladı. Bu suretle nükleik asit testlerinin fiyatı yüzde 70, antikor testlerinin fiyatı da yüzde 40 oranından fazla düşürülmüş oldu.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı