Gündem

Çin’in 11 aylık dış ticareti 29 trilyon yuanı geçti

Çin’in yılın ilk 11 ayında gerçekleştirdiği dış ticaretin 29 trilyon yuana ulaştığı ve bu sayının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,8 arttığı açıklandı. Çin Devlet Gümrükler İdaresi tarafından bugün sağlanan verilere göre, yılın ilk 9 ayında Çin’in dış ticareti yüzde 0,7 oranında büyüdü. Dış ticaretteki artış hızı ocak-ekim döneminde yüzde 1,1 seviyesine ulaşırken, kasımda daha da yükseldi.
 
Çin’in ilk 11 ayda gerçekleştirdiği ihracat hacmi yüzde 3,7 büyüyerek 16,13 trilyon yuana ulaştı, ithalat ise yüzde 0,5 düşerek 12,91 trilyon yuanı buldu. Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) Çin’in en büyük ticari ortağı konumunu ocak-kasım döneminde de korudu. İlk 11 ayda Çin ve ASEAN arasındaki ticaret hacmi yüzde 6,7’lik artışla 4,24 trilyon yuana ulaştı. Bu sayı, Çin’in toplam dış ticaretinin yüzde 14,6’sını oluşturdu. Çin’in Avrupa Birliği (AB), Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Japonya ile gerçekleştirdiği ticaret hacmi ise sırasıyla yüzde 4,7, yüzde 6,9 ve yüzde 1,4 arttı. 

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı