Gündem

Çin’in dış ticaret hacmi 14 aydır büyüyor

Çin Gümrükler Genel İdaresi tarafından bugün açıklanan verilere göre, Çin’in dış ticaret hacminde son 14 ayda pozitif artış kaydedildi. İdarenin verilerine göre, Çin’in toplam dış ticaret hacmi yılın ilk 7 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24,5 artarak, 21,34 trilyon yuana ulaştı.

Diğer yandan, ihracat hacmi yüzde 24,5 artışla 11,66 trilyon yuana çıkarken, ithalat hacmi de yüzde 24,4 artışla 9,68 trilyon yuana yükseldi. Temmuz ayında ülkenin dış ticaret hacmi yüzde 11,5 artarak, 3,27 trilyon yuana çıktı.

Çin ekonomisinde yılbaşından itibaren görülen istikrarlı toparlanma ithalattaki artışı hızlandırırken, küresel ekonominin toparlanması da ihracatın büyümesi için olumlu koşullar yarattı.

Çin’in ASEAN, AB, ABD ve Japonya’yla ocak-temmuz aylarında ticaret hacmi sırasıyla yüzde 24,6, 23,4, 28,9 ve 12,6 arttı. Çin’in en büyük ticaret ortağı konumundaki ASEAN’la ticaret hacmi, toplam dış ticaret hacminin yüzde 14,6’sını oluşturdu. Çin ile Kuşak ve Yol güzergahındaki ülkelerle ithalat ve ihracat hacmi de yüzde 25,5 artarak 6,3 trilyon yuanı buldu.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı