Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Lübnan Başbakanı Mikati ile ortak basın toplantısı düzenledi

Erdoğan’ın konuşmasından bazı satır başları şöyle:

“Lübnan’la derin tarihi, kültürel ve beşeri bağlara sahibiz.

Lübnan’la tarihi, kültürel beşeri bağlara sahibiz. Sayın Başbakan bu ziyareti Lübnan halkının beşeri, kültürel zenginliğini yaşatan çok geniş bir heyetle gerçekleştiriyor.

Biz de Türkiye olarak, Lübnan’la işbirliğini dayanışmamızı güçlendirmek istiyoruz. Değerli dostumla Lübnan’a nasıl katkı sağlayabileceğimizi, hangi adımları atabileceğimizi istişare ettik.

Geçen Ağustos ayında Akkar’da yaşanan patlamanın ardından Lübnan’lı kardeşlerin yanına koşan ilk ülke olduk. Sayın Başbakanla görüşmelerimizde dün olduğu gibi yarın da yanında olmayı sürdüreceğimizin altını çizdim.

Yalnızca geçtiğimiz sene 34 Lübnanlı öğrenci Türkiye burslarından faydalandı. Bu sayının daha da artırılması için iş birliğine hazırız.

Kamu hizmetlerinin dijital dönüşümü noktasında hazır olduğumuzu belirttim. Ticaret hacmimiz 1,8 milyar dolar seviyesine ulaştı. Bu rakamı daha yukarılara taşımak amacıyla atacağımız adımları ele aldık. Ayrıca karma ekonomik toplantımızı da en kısa sürede düzenleme noktasında mutabık kaldık. Biz de Lübnan’dan ithal ettiğimiz ürünleri bu kapsamda çeşitlendirmeyi hedefliyoruz.

Beyrut Limanı’nın inşası dahil önemli projelerde yer alabileceğimizi ifade ettim. TİKA’nın yanı sıra Türk Kızılay, sivil toplum örgütlerimizle Lübnan’a insanı yardımlarımızı sürdürmekte kararlıyız.

Türk Hava Yolları, Lübnan’a daha fazla turist gelmesini teşvik amacıyla 1 Aralık-28 Şubat dönemi için Beyrut varışlı tüm uçuşlarında yüzde 20 indirim yaptı.

Turizm alanında daha fazla iş birliğine açığız. THY Lübnan’a daha fazla hizmet gelmesi amacıyla Beyrut varışlı tüm uçuşlarında indirim yaptı. Mayıs ayına kadar sürecek benzer bir kampanya için de THY çalışıyor.”

Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu