Gündem

Dervişoğlu, Türkiye Maarif Vakfı’na kaynak aktarılmasıyla ilgili yazılı soru önergesi verdi

Türkiye Maarif Vakfı’na, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden 1 milyar 871 milyon 857 bin Türk Lirası’na kadar kaynak aktarılmasına izin veren Cumhurbaşkanlığı Kararı, 25 Mayıs 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kararın amacı “yurt dışında insanlığın ortak birikim ve değerlerini esas alarak örgün ve yaygın eğitim hizmetleri vermek ve geliştirmek amacıyla okul, eğitim kurumu ve yurtlar gibi tesisler açmak, yurt içi de dahil olmak üzere bu kurumlarda görev alabilecek eğitmenleri yetiştirmek, okul öncesi eğitimden üniversite eğitimine kadar tüm eğitim süreçlerinde burs vermek, bilimsel araştırma-geliştirme çalışmaları ile yayınlar yapmak ve yeni metotlar geliştirmek ve faaliyet gösterdiği ülkenin mevzuatına uygun diğer eğitim faaliyetlerini yürütmek amacıyla kurulan Türkiye Maarif Vakfı’na kaynak aktarılmasıdır.” şeklinde açıklandı.

Söz konusu gelişmeyi Meclis gündemine taşıyan İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na yazılı soru önergesi verdi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili şu soruları yöneltti:

1- Yurt dışında yatırımlar yapılırken ülkemizin dış politika öncelikleri dikkate alınıyor mu?

2- Milli Eğitim Bakanlığında okullardaki öğretmen boşluğu asgari ücret bile alamayan ücretli öğretmenler ile doldurulurken, atanamayan binlerce öğretmenimiz niteliksiz işlerde çalışmak zorunda kalırken yahut intihar ederken, sayısı 427’ye varan okul sayısının insan kaynağı ne şekilde sağlanmaktadır ve ne kadar maaş almaktadırlar?

3- Çalışan personel içerisinde 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri öncesinde Ankara-İstanbul-Antalya gibi belediyelerde çalışan sayısı kaçtır?

4- Yurt dışında çalışan personelin yabancı dil yeterliliği hangi kriterler ile tespit edilerek istihdam edilmişlerdir?

5- Pandemi döneminde internet erişimi ve tabletleri olmadığı için eğitime erişemeyen binlerce öğrenci varken, okulların temizlik personeli bile okul aile birlikleri aracılığı ile veliler tarafından karşılanırken, Milli Eğitim Bakanlığının bütçesinden bu kadar büyük bir meblağın Maarif Vakfına aktarılması ne kadar adildir?

6- Elektronik Kamu Alımları Platformu (EKAP) üzerinden açıklanan verilerde MEB tarafından yeni okul inşası amacı ile açılan 114 ihale ve bu ihaleler kapsamında inşa edilecek olan 183 okulun ihalesinin maddi kaynaklı sebeplerden iptal edildiği belirtilmektedir. Maarif Vakfına aktarılanla mukayese edebilmek için iptal edilen ihalelerin toplam bedeli ne kadardır?

7- Maarif Vakfının internet sitesinde bütçe, bilanço, faaliyet raporu, Vakıflar Genel Müfettişlerinin ya da Vakıf Denetim Kurulu denetçilerinin düzenlediği raporlar yayımlanmadığı düşünüldüğünde bu kadar yüksek bir paranın nereye nasıl harcandığı şeffaf bir şekilde neden kamuoyu ile paylaşılmamaktadır?

8- Maarif Vakfı gibi icracı bir kurumun yöneticilerinin, eğitim sektöründen isimler değil Adalet ve Kalkınma Partili eski milletvekili, bakan gibi siyasetçilerden oluşması hangi amaca hizmet etmektedir?

9- Katar-Azerbaycan-Endonezya gibi ülkelerin Büyükelçilerinin hepsinin Maarif Vakfı eski yöneticileri olmasından hareketle kurum, Dışişleri Bakanlığı’na bağlı bir birim midir?

10- Yurt dışındaki Maarif Vakfı okullarının malzeme ve tefrişatları Türkiye’de hangi firma ve/veya firmalardan alınmaktadır?

11-Yurt içinde sığınmacı sorunu ile boğuşan vatandaşımızın tahammül sınırları zorlanırken, özellikle Afganistan, Pakistan ve Mali olmak üzere Ortadoğu ve Afrika ülkelerine bu vakıf aracılığı ile eğitim hizmeti götüren devletimizin, kendi ülkesinin vatandaşlarına da bir gün sıra gelecek midir?

Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu