Sponsorlu Bağlantılar

Derz Bandı Da Nedir? Niçin Kullanılır?

Derz Bandı Da Nedir? Niçin Kullanılır?

Derz bandı, kısaca açıklayacak olursak giydirme bandı, bölme bandı ve asma tavanlı sistemlerin imalatında, alçı levha derzleri için kullanımı tercih edilen, yapışkanlı elyaf banttan ibarettir. Derz bandı, alçı levha yapılma işleminde ek yerlerinde meydana gelen çatlakları önlemek için kullanılır. Derz bandı yanı sıra agraf yani askı maşası önemli bir ara elemandır.

Derz Bandı Ne İşe Yarar?

Alçıpan derz bandı fileli yani delikli bir yapıya sahiptir. Alçıpanın kenar kısımlarında kalan boşluklara çekilerek kullanılır. Derz bandı yapıştırılınca üzeri alçı ile örtülür, düzgün bir şekilde çekilerek sabitlenir ve yüzeyinin iyi görünmesi sağlanır. Daha son ada boyanır. Derz bandı delikli olduğu için alçı çekilmek için uygundur. Derz bandı dışında agraf ve ipe (çelik profil) bu işlemler için en çok kullanılan malzemelerdendir.

 

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı