Gündem

Doğuş Otomotiv 3Ç21 bilanço analizi

Şirket’in 3Ç21 dönemi net kârı yıllık bazda %28, bir önceki döneme göre %23 azalarak 370mn TL oldu. Piyasa beklentisi 245mn TL’ye gerilemesi yönündeydi. Hâsılat; yıllık %24 ve çeyreklik %35 düşüş kaydederek 4,85mlr TL’ye geriledi. Satışları detaylı incelediğimizde, binek araçların %31 ve ticari araçların %18 azaldığı görülmektedir.

Dünya genelinde otomobil sektörü üzerinde etkisini sürdüren yonga krizinin şirketin satışları üzerinde negatif etkisi bulunmaktadır. Satılan malın maliyeti satışlara paralel olarak azalmıştır. Faaliyet giderlerindeki sınırlı artış net faaliyet kârına (NFK) olumlu yansımıştır. Böylece NFK yıllık %12’lik sınırlı düşüş ile 528,3mn TL oldu.

Esas faaliyetlerden diğer gelir/gider dengesi yıllık bazda 37,6mn TL’den -1,4mnTL’ye geriledi. FAVÖK 3Ç20 dönemine göre %9, bir önceki döneme göre %23 oranında azalarak 575,6mn TL oldu. Finansal gelir/gider dengesini 3Ç20 dönemine göre kıyasladığımızda, borçlanma faizleri kalemindeki artıştan kaynaklı olarak -88,6mn TL’den -159,3mn TL’ye gerilediği görülmektedir. Vergi giderlerinde iyileşme mevcuttur. Gelir tablosu geneline baktığımızda; satışlar maliyetlere paralel olarak azalırken, borçlanma faizlerindeki artış kârlılığı baskılayan bir unsur olarak öne çıkmaktadır.

Hâsılattaki sert düşüşe karşın kâr marjlarında hem yıllık hem çeyreksel bazda sınırlı yükselişler görülmektedir. Net kâr marjı %7,6’ya gerilemiştir. Cari dönemde vadeli ve vadesiz mevduatlardaki artıştan kaynaklı olarak nakit ve nakit benzerleri 1,24mlr TL’den 2,02mlr TL’ye yükselmiştir. Ticari borçlar kalemindeki düşüşün etkisi ile net borç pozisyonu 1,7mlr TL’den 981,7mn TL’ye gerilemiştir. Ancak kısa vadeli borç/toplam borç oranı 2 puan düşerek %94’e gerilese de yüksek görünümünü korumaktadır. Yabancı para net varlık pozisyonu EUR cinsi varlıklardaki artış ve EUR cinsi ticari borçların azalması ile 859mn TL’den 1,52mlr TL’ye yükselmiştir.

Şirket çarpan analizine göre sektör ortalamasının bir miktar altında fiyatlanmaktadır. 3Ç21 finansallarına baktığımızda; borç kompozisyonu içerisinde kısa vadeli tarafın yüksek seyretmesi dikkat çekmektedir. Buna karşın likidite oranları makul seviyelerde bulunmaktadır. 3Ç21 dönemi finansallarını nötr olarak değerlendirmekteyiz.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı