Gündem

DSÖ: Daha fazla maymun çiçeği vakası görülebilir

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından açıklanan veriler, dün itibarıyla 12 endemik olmayan ülkede 92 maymun çiçeği vakasının ve 28 şüpheli vakanın rapor edildiğini gösterdi. DSÖ, küresel çapta maymun çiçeği vakalarının daha da artabileceği tahmininde bulundu.

Maymun çiçeği virüsü esas olarak Batı ve Orta Afrika bölgelerinde görülüyor. Afrika kıtasının dışında ilk kez 2003 yılında ABD’de maymun çiçeği salgını yaşanmıştı. 2018 yılından bu yana İsrail, İngiltere ve Singapur’un aralarında yer aldığı ülkelerde Nijerya’dan gelen bazı turistlerin maymun çiçeği virüsüyle enfekte olduğu tespit edilmişti.

Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa ülkelerindeki son maymun çiçeği vakalarının “atipik” olduğu, yalnızca çok az sayıda hastanın riskli bölgelere seyahat ettiğini belirtti. Virüsün yakın temas yoluyla yayıldığı bildirildi.

DSÖ verilerine göre, çiçek hastalığı aşısı maymun çiçeği virüsüne karşı yüzde 85 koruyuculuğa sahip.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu