Gündem

Dünyada En Çok Yapılan Sporlar

Dünya üzerinde birçok farklı yerde spor dalları farklılıklar gösterir. Fakat uluslararası olarak yapılan ve herkesin bildiği sporlar da vardır. En çok bilinen ve en sık yapılan sporlardan biri futboldur. Dünyada futbolun farklı çeşitleri de vardır. Amerikan futbolu farklı futbol çeşitlerinden biridir. Ancak bunlar küresel bir şekilde herkesin bildiği bir spor değildir. Futbol her ülkede olmasına karşın ülkelere özel türleri her ülke tarafından bilinmez. Örneğin su sporları da çok sık maçları yapılan sporlardandır. Bu sporları yapmak kadar izlemek de keyifli olduğu içi birçok kişi sadece izlemek için bile turnuvaları takip ediyor. Amatör olarak bu sporları yapanlar olsa da profesyonel olarak birçok kişi bu sporları yapıyor. Tenis raketi örneği ile tenis en çok yapılan sporlar arasında yer alır.

Dünyada En Popüler Örnekler

Dünyadaki en popüler sporlardan biri ise raketle oynanan sporlardır. Özellikle tenis raketi ile beraber çok dikkat çeken bir spordur. Bu nedenle çocuk veya yetişkin fark etmeden herkesin severek oynadığı bir spor olarak ortaya çıkar. Dünyada en fazla oynanan sporlardan olan tenis dördüncü sıradadır. Tenisten sonra ise hokey gelmektedir. Dünya üzerinde çok fazla yaygın olan hokey kuzey ülkelerinde daha sık oynanarak turnuvaları yapılan bir spor dalıdır. Hokey buz üzerinde oynanan bir spordur. Bu nedenle soğuk ülkelerde daha yaygın olduğunu söylemek mümkündür. En popüler olarak futbol birinci sıradadır. İkinci olarak en çok yapılan sporlardan biri ise basketbol olarak karşımıza çıkar.

Raketle Oynanan Popüler Dünya Sporları

Badminton raketle oynanan ve popüler bir şekilde herkesin bildiği bir spordur. Özellikle tenise benzemesi yönünde tenis sporunu yapan herkes badminton da oynamaya devam ediyor. Fakat tenis ile benzese de birçok farklı yönü vardır. En başta Wilson tenis raketi ve badminton raketleri farklı tarzda malzemelerden yapılıyor. Tenis topu daha ağır olduğundan daha güçlü bir raketi vardır fakat badminton topu tamamen hafif bir toptur. Oynandıkları alanlar da tamamen farklıdır. Badminton rüzgârdan dolayı açık havada oynanma imkanı olmayan bir spordur. Fakat tenis açık havada da kapalı havada da oynanması mümkün olan bir spor dalıdır.

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu