Gündem

Fıtık Cerrahisi

Fıtık omurgada ya da karın bölgesinde meydana gelebilir.

Omurga bölgesinde yer alan disklerin kayması da karın bölgesinde bağırsağın normal yerinden çıkması da fıtık olarak nitelendirilir. Bir de boyun bölgesinde ortaya çıkan fıtıklar bulunur.

Fıtık cerrahisi ise bu hastalığın türlerinin tedavisinde kullanılır. Fıtığın hangi seviyede olduğuna göre süreç belirlenir. Her fıtık ameliyat gerektirmez.

Fıtığın oluşmasında çeşitli sebepler bulunur. Bunlardan en bilineni ağır kaldırmaktır. Sürekli ağır taşımak en büyük sebeptir. Bazen hafif ağırlıklar da bu rahatsızlığa sebep olabilir. Dengesiz hareket, bele yüklenme, günlük işleri yaparken sürekli ayakta durma diğer sebepler arasında yer alır.

Fıtık Çeşitleri Nelerdir?

Fıtık cerrahisi kullanılan alanlardan ilki karın fıtığıdır. Sebebi ise karın zarının yırtılması sonucunda organın bir bölümünün buradan dışarı çıkmasıdır. Üç çeşidi vardır. Kasıkta oluşan fıtık, göbek fıtığı ve ameliyat kesiğinde oluşan fıtık olarak sıralanabilir. Kabızlık sonucu fazla ıkınma, prostat büyümesi, sürekli öksürme, ağırlık kaldırma sonucunda ortaya çıkar. Göbek fıtığı doğumdan sonra görülür.

Bel fıtığı omurlar arasında meydana gelir. Belde ağrıma, bacaklarda ağrı, ayakta uyuşma ve güçsüz bacak başlıca belirtileridir. Çeşitli ilaç tedavileri ve egzersizler ile iyileşme gerçekleşebilir. İleri boyutta ameliyat gerekir.  Boyun fıtığı ise bir başka çeşididir. Boyun, bel, bacaklarda ağrı hissedildiğinde fıtıktan şüphelenilebilir. Yapılması gereken ise uzman bir doktor ile görüşmek ve tedaviye başlamaktır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu