Ekonomi

Fransa’ya ihracat artışı yüzde 90’ın üzerinde

Eylül’de AKAMİB’in ihracatı geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 3 artarak 67 milyon dolara ulaştı. Fransa’ya yüzde 94, Almanya’ya yüzde 32 ve ABD’ye yüzde 25 oranında ihracat artışının yanı sıra Suudi Arabistan’a yüzde 113 oranındaki ihracat artışı dikkat çekti.

Avrupa Birliği’ne, ABD’ye ve Orta Doğu’ya yaptıkları ihracat artışının ivmesinin arttığını söyleyen AKAMİB Yönetim Kurulu Başkanı Onur Kılıçer, “Pandemi dönemini iyi yöneten Türkiye, tedarikte komşularının ilk tercihi oldu. Bu sayede hedef pazarların ekonomilerindeki küçülme beklentilerine rağmen ihracatımızı artırmayı başardık” dedi.

Orman tali ürünlerindeki artış yüzde 75

AKAMİB Başkanı Onur Kılıçer, Ocak ayından bu yana kesintisiz artış olan Orman Tali Ürünleri sektöründeki artışa dikkat çekerek, “Defne, adaçayı, mantar tarzı bitkilerin bulunduğu sektörümüzün ihracatı hız kesmeden artıyor. Türkiye önemli bir tarım ülkesi ve bu alandaki yatırımların meyvesini toplamak mümkün. Orman tali ürünlerindeki yüzde 75 oranındaki artış da bunun göstergesi” dedi. Mobilya sektöründeki yüzde 9’a yakın artış sonrasında gerçekleştirdikleri 42 milyon dolarlık ihracata ek olarak keresteler, sandık, kafes ve paletteki yüzde 28’lik artışın da sektörün başarısı olduğunu belirtti ve sözlerini şöyle sürdürdü, “İhracatçımızla beraber düzenlediğimiz Webiner toplantıları ve masa başı çalışmalarıyla ihracatımızın artmasına yönelik stratejilerimizi sürekli geliştiriyoruz, Dijitalleşmeye hızlıca adapte oluyoruz ve bu sayede rakiplerimizin bir adım önüne geçiyoruz.”

 

İhracatın lideri Kayseri

 

Ocak ayından bu yana başta mobilya olmak üzere 280 milyon dolarlık ihracatın gerçekleştiği Kayser, eylül ayında da sektörel bazda bölgenin lideri oldu. Yüzde 10 artışla 40 milyon dolar ihracatın gerçekleştiği Kayseri, sektörel bazda Türkiye’nin ihracatından yüzde 10 pay aldı.

Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı