Ekonomi

FX Piyasaları

USD/TRY: Koronavirüs tablosunun kötüleştiği ortamda aşı ile ilgili daha fazla haberler beklenirken, risk alma iştahındaki azalmanın şu aşamada sınırlı kaldığını gözlemliyoruz. Gelişmekte Olan Ülke para birimleri bu sabah yatay. Bu hafta  açık ara en iyi performansı sergileyen TL (bu haftalık kazanç yaklaşık %9) ise geçen ay TCMB kararı sonrasında yaşadığı kayıpların tümünü geri aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “ekonomideki yeni dönem” açıklamaları sonrası TL varlıklarda ralli yaşandı. Ülke risk primimiz (5 yıllık CDS) de 403 baz puan seviyesine kadar iyileşirken, BIST100 endeksi rekor seviyede kapattı. Şu aşamada yaşanan son gelişmeler oyun planını değiştirebilecek potansiyele sahip. Dolayısıyla, halihazırda ciddi iskontoya sahip TL varlıklarda yabancı ilgisiyle birlikte pozitif ayrışmanın devam edebileceğini düşünüyoruz. Dolar / TL de 7,97 seviyesinin altında kalarak tekrar 7,78 desteğine kadar geri çekilebilir. Sonraki destek ise 7,72 seviyesinde. Bugün TSİ 16.30’da ABD’de ekim ayına ilişkin TÜFE verileri ve 7 Kasım haftasına ilişkin yeni işsizlik maaşı başvuruları izlenecek. Euro Bölgesi’nde ise TSİ 13’te eylül ayı sanayi üretimi verisi açıklanacak.

EUR/USD: Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde’ın, daha fazla varlık alımı ve bankalara ucuz kredi verebileceğini değerlendirerek ek teşviklere işaret etmesi ile kötüleşen koronavirüs tablosunun tekrar gündeme gelmesi paritede etkisini göstermiş gözüküyor. Ancak, risk alma iştahındaki azalmanın şu aşamada sınırlı kaldığı söylenebilir. Bu kapsamda, paritedeki baskı sınırlı kalabilir ve parite 1,1710 – 1,1830 arasında dalgalanabilir.

XAU/USD: Aşı haberleri ile sert satış kaydeden değerli madende tepki alımları zayıf kalmaya devam ediyor. Bu sabah, koronavirüs tablosunun kötüleştiği ortamda aşı ile ilgili daha fazla haberin beklenmesiyle değerli madende tepki görülse de şu aşamada bunun sınırlı kalabileceğini düşünüyoruz. Bu kapsamda, değerli madenin 1.880 direncinin altında kalabileceğini öngörüyoruz. Aksi durumda 1.897 tepki gelebilecek ana direnç olarak izlenebilir. Diğer yandan, olası düşüşlerde 1.861 seviyesinin altında 1.845 – 1.850 güçlü destek bölgesi olarak izlenebilir.

Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı