Dünya

‘Ganglion kisti daha çok kadınlarda görülüyor’

Ganglion kistinin el ve el bileği çevresindeki eklem veya komşu tendonlardan köken alan, oldukça sık görülen iyi huylu kitleler olduğunu ifade eden, Medipol Mega Üniversite Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Kadir Uzel, “Bu kistler kötü huylu değil ve vücudun başka bölgelerine yayılım göstermezler. En sık el bileği sırtında görülmek ile birlikte bileğin avuç içi tarafı, parmakların avuç içi tarafındaki ilk boğumunda ve parmağın uç eklemlerinde de görülebilir. Ganglion, sapı olan, sıvı dolu kistik bir yapı. İçerisindeki sıvı madde jel veya jöle kıvamında. Ganglion kistleri farklı boyutlarda olabilir. Boyutu zaman içinde değişiklik göstermekle beraber tamamen de ortadan kalkabilir. Genellikle ağrısız olmak ile birlikte kistin oluştuğu bölgenin yakınında sinire baskı yapan bir durum varsa ağrı ortaya çıkabilir” diye belirtti.

El bileğini çok kullananlarda risk daha fazla

Ganglion kistlerinin kesin nedeninin tam olarak bilinmediğini söyleyen Uzel, “Kadınlarda, osteoartriti olanlarda, önceden eklem ve tendon yaralanması geçirenlerde ve sürekli el bileğini kullanan mesleklere sahip olanlarda daha sık görülür. Tanı, şişliğin yerine ve görünümüne bağlı olarak kolaylıkla konur. Kistler genellikle oval veya yuvarlaktır ve bazen yumuşak, bazen de sert olabilir. Özellikle avuç içindeki kistler sert kıvamda ve dokunmak ile ağrılıdır. Şişlik yapabilen diğer nedenlerin ayırıcı tanısını yapabilmek için bazı vakalarda grafi, ultrasonografi veya MR görüntüleme yöntemleri kullanılabilir.” diye ekledi.

 

Kendiliğinden kaybolabilyor, gerekirse enjektör ile boşaltılabiliyor

Ganglion kistlerinde genellikle cerrahi tedaviye gerek duyulmadığını aktaran Uzel, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Hastanın şikayeti yok ise kistler sadece takip edilebilir. Takipler sırasında ganglion kitlerinin bir kısmı kendiliğinden kaybolabilir. Ağrı mevcut ise eklemi hareketsiz tutacak ateller ve ilaç kullanılabilir. Kistin içindeki sıvının bir enjektör yardımı ile boşaltılması da uygulanabilecek bir diğer tedavi yöntemi. Bu yöntem poliklinik şartlarında uygulanabilecek basit bir yöntem olmak ile birlikte işlem sonrası kistin tekrarlaması oranı yüksek. Ameliyat dışı yöntemler başarısız olursa veya kist tekrarlarsa, kistin açık ameliyat veya artroskopik yöntemlerle çıkarılması öneriliyor. Cerrahide yapılması gereken kistin kendisi ile birlikte kökünü-sapını izleyip kaynaklandığı eklem veya tendon kılıfından çıkarmaktır. Sadece kisti çıkarmak nüks vakaların en önemli sebebi” 

Kaynak
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu