Sağlık

Gazlı İçecekler Sağlığı Tehdit Ediyor

Gazlı içeceklerin tüketiminin insan sağlığına verdiği zararlar pek çok kişi tarafından biliniyor. Uzmanlar, gazlı içecekleri ile ilgili yaptıkları araştırmaları kamuoyuna sunarak bu tür içeceklerin vücutta neden olduğu tahribatları gözler önüne serdi. Gazlı içeceklerin daha çok çocukların sağlığına olumsuz etki ettiğini ifade eden uzmanlar, çocukların bu tür içeceklerle içli dışlı olmamaları gerektiğini savundu.

Günümüzde yediden yetmişe kadar pek çok kişinin büyük bir zevkle tükettiği gazlı içecekler insan sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamada ise bu tür gazlı içeceklerden her yaş grubu canlının mutlaka uzak durmaları gerektiği belirtildi. İçeriğinde yer alan birtakım zararlı kimyasal maddeler sebebiyle özellikle çocukların bu içecekleri tüketmemesi gerektiği ifade edildi.

UYKUSUZLUĞA NEDEN OLUYOR

Bu tür gazlı içeceklerin içeriğinde yüksek miktarda kafein bulunduğundan ötürü aşırı derecede uykusuzluğa da sebep oluyor. Ayrıca yüksek kafein sebebiyle pek çok sağlık problemi daha ortaya çıkıyor. Yapılan araştırmalar sonucu uykusuzluk sorunu yaşayan kişilerin büyük bir çoğunluğunun gazlı içecekler tükettiği ortaya çıkarıldı.

Kanserin en büyük nedenlerinden biri olarak bilinen şeker, gazlı içeceklerde yüksek oranda bulunduğu için gazlı içecekler kanser riskini de ciddi oranda arttırıyor. Sağlık ve problemsiz bir yaşam sürmek için uzmanlar gazlı içeceklerden uzak durulması gerektiğini savunuyor.

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu