Gündem

Geely ve Farasis, Fuling’de bir akü fabrikası kurmayı planlıyor

Geely ve Farasis, ortak akü imalat girişimleri çerçevesinde Çin’de yeni bir fabrika inşasına başladı. Bu yeni üretim tesisi ilk başta 12 (GWh) gigavat saatlik bir yıllık kapasiteyle işe koyulacak; ancak tesis nihai yıllık kapasite olarak 30 gigavat saate ulaşacak.

Akü fabrikası güneybatı Çin kenti Chongqing’in Fuling ilçesinde kurulacak ve akü hücreleri modülleri vb üretecek. Fabrikanın inşaatının yaklaşık 24 ay kadar süreceği tahmin ediliyor. Bu yeni tesis, ortak girişim partnerleri Geely ve Farasis’n ikinci fabrikaları olacak. Mart 2021’de Geely, Ganzhou’da 42 Gigavat saat kapasiteli bir fabrika kurma isteğini ilan etmişti. Birkaç gün sonra da akü üreticisi ve Daimler’in partneri olan Farasis Geely ile bir ortak girişim oluşturulmuştu. 

Her iki firma da akü fabrikalarını büyütme sürecini hızlandırmak istiyor. Amaçları, birlikte yılda 120 gigavat saatlik kapasite üretimine ulaşmak. Bu hedefe erişmek için henüz belirlenmiş bir tarih verilmedi. 

 

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu