Sponsorlu Bağlantılar

Gölgelik File

Gölgelik File

Güneş ışığı (UVR) üç tip ışından oluşur. Bunlar UVA, UVB ve UVC’dir. UVA (dalga boyu 315-400 NM) cilde yaşlanma etkisi verir. UVB dalga boyu 280-315 NM) güneş yanığına ve cilt kanserine neden olur. UVC (dalga boyu 200-280 NM) en tehlikeli ve hatta ölümcül etkiye sahiptir.

Gölgelik file bahçelerde ve özellikle güneşli açık alanlarda sıklıkla kullanılan ve UV ışınlarını en aza indirmeyi amaçlayan ağlardır. Cilt kanseri gibi kötü ve geri dönüşü olmayan hastalıkları tetikleyen güneş ışınları tüm canlılara zarar verebilmekte ve dolayısıyla kötü sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.

Güneş ışınları aşırı olduğu sürece insan cildine oldukça zararlıdır. İnsan derisinde bulunan melanin adı verilen pigment, güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma görevi görür. Ancak çoğu insan için güneşin güçlü ışınları cildi korumak için yeterli değildir. UVB ışınları cildin DNA’sını etkileyerek cilt yanıklarına ve kansere neden olabilir.

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu