Gündem

Günlük strateji

Bugün Ne Bekliyoruz?

Çin Merkez Bankası’nın (PBOC) gösterge faizde bir buçuk yıldan beri ilk kez indirime gitmesinin ardından Asya piyasaları haftaya satıcılı bir başlangıç yaptı. Japonya hisse endekslerinde kayıplar %2’nin üzerinde; Çin ve Hong Kong’da düşüşler mevcut. PBOC bir yıllık ana faiz oranını Nisan 2020’den beri ilk kez düşürerek %3,85’ten %3,80 seviyesine çekti. ABD endekslerinde Cuma günkü düşüşün ardından vadeli kontratlar haftaya %1 civarında kayıpla başlanacağını işaret etmektedir. ABD’de Başkan Biden’ın altyapı paketinin Senato’dan geçmesi için oyu kritik önemde olan Demokrat Senatör Joe Manchin’in desteğini çekmesi ve Omikron varyantına bağlı kapanma tedbirlerine ilişkin haber akışı haftaya başlarken risk iştahını azaltan unsurlar. Yurt içinde bugün Kasım ayı yurt dışı ÜFE ve Merkezi Yönetim Borç Stoku verileri takip edilecek. Borsa İstanbul’da geçen haftaki iyimser havanın Cuma günü hızla bozulmasının ardından BIST100 Endeksi’nde Mart 2021’den beri ilk kez devre kesici çalışmıştı. Haftaya başlarken gösterge endekste her iki yöne sert hareketlerin görülebileceğini düşünmekteyiz. Borsa İstanbul gün boyunca BIST50 Endeksi’ndeki paylar için açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının uygulancağını duyurdu.

Piyasalarda Cuma Günü Ne Oldu?

Küresel piyasalarda Cuma günü Avrupa endeksleri genelinde %0,50-1,00 aralığında aşağı yönlü hareketler kaydedilerek negatif görünüm ortaya kondu. DAX Endeksi %0,67 oranında düşerken FTSE 100 Endeksi ise yatay alıcılı olarak bölgeden ayrışmış oldu. EUR/USD paritesi %0,84’lük düşüş ile 1,124’e gerilese de yatay banttaki hareketini korudu. Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’da üretici enflasyonu Kasım ayında geçen yılın aynı dönemine göre %19,2 artarak tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. ÜFE’nin aylık bazdaki yükselişi ise %0,8 oldu. ABD tarafında haftanın son işlem gününde pay endekslerinde negatif görünüm oluştu. Dow Jones Endeksi %1,48’lik düşüş ile bölgeye öncülük ederken Nasdaq Bileşik Endeksi yatay satıcılı bir seyir izledi. ABD 10 yıllık tahvil getirisi 2,9 baz puanlık düşüş ile %1,41’e geriledi. Dolar Endeksi (DXY), %0,66 artarak yeniden 96,5 puanın üzerine çıktı. Emtia tarafından Brent Petrol, varil başına 72,98 USD’ye gerileyerek haftanın en düşük kapanışını yaptı. Değerli metallerden altın, ons bazında gün içinde 1.814 USD’ye kadar yükselse de kalıcı olamayıp 1.798 USD’ye geriledi.

BİST100 endeksinde Cuma günü, gerçekleşen sert düşüşlerden kaynaklı olarak iki defa devre kesici uygulandı. Endeks, devre kesicilerin ardından %8,52’lik düşüş ile günü 2.084,47 puandan tamamladı. USD/TRY ve EUR/TRY kurları sırasıyla %4,72- %3,86 artış kaydetti. Kur tarafındaki bu yükselişten destek bulan gram altın ise 950 TL’yi aştı. Türkiye’de kısa vadeli dış borç stoku, Ekim sonu itibarıyla 2020 yıl sonuna göre %9,9 artışla 125,5mlr USD’ye yükseldi. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin banka genel müdürleriyle hafta sonunda yaptığı toplantıda yeni ekonomik sistemin parametrelerinin neler olacağına ilişkin bilgilerin kısa süre içinde piyasaya aktarılacağı belirtildi.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı