Gündem

Günlük strateji

Bugün Ne Bekliyoruz? 

ABD hisse senedi piyasasında yaşanan çalkantılı seansın ardından bu sabah Asya’da satıcılı bir seyir görmekteyiz. Japonya hisselerinde kayıplar %2,5 civarında, Hong Kong Hang Seng Endeksi’nde %1,6’nın üzerinde seyretmekte. Çin ana kara endekslerinde %1’in, Güney Kore Kospi Endeksi’nde %3’ün üzerinde kayıp mevcut. Dün, S&P500 Endeksi’nde seans içi kayıpların %4’e yaklaşmasının ardından endeks günü %0,28 primli tamamladı. Endeksin dört günlük düşüşün ardından ilk pozitif kapanışı sonrasında vadeliler bugün satıcılı bir açılışı işaret etmekte. Fed’in Mart ayında faiz artırımlarına başlayacağına ilişkin beklentiler ve diğer sıkılaştırmacı adımların yaklaşması piyasada artan volatilitenin ana unsurunu oluşturuyor. Mart öncesinde yılın ilk Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı bugün başlayacak. Rusya-Ukrayna krizinde gerginliğin tırmandığına dair haber akışı piyasalarda volatiliteyi diğer bir unsur. Korku endeksi olarak anılan VIX Endeksi dün Aralık başından bu yana en yüksek seviyede kapattı. Merkez bankalarının para politikalarında sıkılaştırmacı döngüye yaklaşmaları, enflasyon ve faizlerdeki yükseliş beklentileriyle tahvil faizlerindeki yükseliş eğilimi ve pandemi döneminde artan likiditenin azalmaya başlayacak olması dolayısıyla yüksek volatilite devam edebilir. Bununla birlikte güçlü ekonomik büyümeye bağlı olarak pozitif gelebilecek 4Ç21 bilançoları hisse senedi piyasalarında kısa vadeli iyimserliğe neden olabilir. Borsa İstanbul tarafında BIST100 Endeksi’nde kaybın %5’e ulaşmasıyla birlikte devre kesici çalıştı. Doğal gaz ve elektrik kısıtlamalarına ilişkin haber akışının etkisiyle sanayi hisselerinde kayıplar günün ikinci yarısında belirginleşti. Bazı şirketler üretime geçici olarak ara verildiğini duyurdu. Küresel piyasalardaki düşük risk iştahı doğrultusunda gösterge endekste çalkantılı seyir devam edebilir. Bugün veri takviminde Almanya’da Ifo endeksleri, ABD’de Kasım ayına ilişkin Konut Fiyat Endeksi ve Ocak ayı CB Tüketici Güven Endeksi takip edilecek. Yurt içinde TCMB ocak ayı İktisadi Yönelim İstatistikleri ve Reel Kesim Güven Endeksi’ni (RKGE) yayınlayacak. Endeks Aralık 2021 döneminde önceki aya göre 2,3 puan azalarak 106,1 puan ile Kasım 2020’den beri en düşük seviyeye gerilemişti. Aynı dönemde İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı (KKO) aylık 0,6 puan artarak %78,7 seviyesinde gerçekleşti.

Piyasalarda Dün Ne Oldu?

Haftanın ilk işlem gününde Avrupa Bölgesi pay endeksleri genelinde %3’ün üzerinde yaşanan düşüşler ile negatif görünüm oluştu. DAX Endeksi %3,80, FTSE 100 Endeksi %2,63 ve CAC 40 Endeksi %3,97 oranında düştü. Bölge geneline dair fikir veren Stoxx Europe 50 Endeksi ise %3,26’lık düşüş kaydetti. EUR/USD paritesi %0,19’luk düşüş ile 1,132 seviyesine geriledi. Böylece parite son 4 işlem gününde 1,13’ün hemen üstünde işlem görmüş oldu. Dolar Endeksi (DXY) ise dün paritedeki bu düşüşe karşın bir miktar artarak 96 puanın hemen altında dalgalandı. Euro Bölgesi’nde veri akışını açıklanan PMI rakamları oluşturdu. Ocak ayında Bölge’de imalat sektörüne ilişkin PMI verisi 57,5’lik beklentiye karşın 59 oldu. Hizmet sektörü PMI rakamı da beklentileri aşarak 51,2 oldu. ABD tarafında pay endeksleri kapanışa doğru gelen alımların etkisiyle pozitif kapanış yaptı. Nasdaq Bileşik Endeksi %0,63’lük artış ile öncü oldu. Onu Dow Jones ve S&P 500 endeksleri %0,30’a yakın artış ile takip etti. ABD 10 yıllık tahvil getirisi 4,2 baz puan düşerek %1,71’e kadar geriledi. Böylece 10 yıllıklarda 4 günlük düşüş serisi sergilenmiş oldu. Emtia ürünlerinden Brent Petrol, %1,1 oranında düşerek varil başına 86 USD’ye geriledi. Kıymetli madenlerden ons altın ise %0,39’luk değer kazancı ile yeniden 1.840 USD’nin üzerine yükseldi. ABD tarafında da PMI verileri açıklandı. Ülkede imalat PMI, Ocak’ta 15 ayın en düşük seviyesi olan 55’e düştü. Piyasa beklentilerinin üzerinde düşüş gösteren endeksin 56,7 değerini alması öngörülüyordu.

BİST100 Endeksi dün günü, %5,02’lik düşüş ile 1.910,29 puandan tamamladı. Küresel borsalardaki gerilemelerin yurt içine yansıması ile birlikte Endeks’teki düşüş gün ortasında şiddetlendi. Aşağı yönlü hareketin devam etmesi ile kapanışa doğru devre kesici devreye girdi ve işlemler durdu. Kur tarafındaki yatay seyir sürmeye devam etti. Hem ons altın hem de kur tarafından bir miktar destek bulan gram altın ise gün içinde 800 TL’yi aştı. Yurt içinde Kovid-19 vaka sayısı yüksek seyretmeye devam ederken veri akışı sakin kaldı.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu