Gündem

Günlük strateji

Bugün Ne Bekliyoruz?

ABD’de geçen hafta beklentinin altında gelen istihdam verisinin ardından Asya piyasaları yeni haftaya Japonya öncülüğünde yükselişle başladı. Nikkei 225 Endeksi %1,78, Topix Endeksi %1,24 yükseldi. Çin’de Şanghay Bileşik Endeksi %1,12, Hong Kong Hang Seng Endeksi %0,93 arttı. Bugün ABD piyasaları tatil nedeniyle kapalı olacak. Veri takvimi tarafında Almanya’da fabrika siparişleri takip edilecek. Yurt içinde ürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) enflasyon değerlendirmesi gelecek ve Ağustos ayı TÜFE bazlı Reel Efektif Döviz Kuru (REDK) açıklanacak. TÜFE bazı REDK Temmuz’da dipten dönerek 61,31 puana yükseldi. Bir önceki ay 59,65 puan ile 1994 yılına kadar giden veri setinin en düşük seviyesi görülmüştü. Borsa İstanbul’da Jackson Hole sonrası küresel piyasalara paralel oluşan iyimserliğin ardından beklentiyi aşan Ağustos enflasyon rakamları risk iştahının azalmasına neden oldu. 23 Eylül’de yapılacak Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına kadar yurt içinde yönsüz bir hisse piyasası görülebilir. BIST 100 Endeksi’nde kısa vadeli yükselişin devamı açısından 1.465 puan önemli destek seviyesi konumunda bulunmaktadır. Gösterge endeksin haftaya yatay bir başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

Piyasalarda Cuma Günü Ne Oldu?

Küresel piyasalarda Avrupa endeksleri Cuma günü CAC 40 endeksinin %1,08’lik düşüşü öncülüğünde negatif görünüm ortaya koydu. EUR/USD paritesi %0,06’lık sınırlı artış ile yaklaşık son 1 ayın en yükseği olan 1,188’li seviyelerde işlem gördü. Euro Bölgesi’nde IHS Markit bileşik PMI verisi Ağustos’ta nihai 59’a geriledi. Temmuz ayında endeks 60,2 ile 15 yılın zirvesine yükselmişti. AB’de perakende satışlar, Temmuz ayında bir önceki aya kıyasla %1,9 azaldı. ABD tarafında ise endeksler hafta kapanışında karışık görünüm sergiledi. ABD 10 yıllık tahvil getirisi 4,1 baz puan artarak %1,326’ya yükseldi. Dolar endeksi (DXY), %0,10’luk düşüşe karşın 92’nin üzerinde tutunmaya çalıştı. Emtia cephesinde ise ons altın açıklanan verilerin ardından gelen alışlar ile %1 oranında artarak 1.827 USD’ye ulaştı. Brent petrol, %0,78’lik değer kaybına uğradı ve 72,5 USD’nin hemen altına çekildi. ABD’de Ağustos ayında tarım dışı istihdam 235 bin ile 7 ayın en düşük artışını kaydetti. Beklentiler ülkede tarım dışı istihdamın 733 bin artması yönündeydi. Ayrıca ISM hizmet endeksi Ağustos’ta rekor seviyeden 61,7’ye geriledi.

BİST100 endeksi Cuma günü, %0,71 oranında değer kaybederek negatif görünüm sergiledi. USD/TRY kuru %0,37, EUR/TRY kuru ise %0,44’lük artış kaydetti. Gram altın haftanın son işlem gününde hem ons altın hem de kurdan bulduğu destek ile %1,37 oranında arttı ve 488 TL’ye yükseldi. TÜİK’in açıkladığı verilere göre Ağustos’ta tüketici fiyat endeksi bir önceki yılın aynı dönemine göre %19,25 arttı ve politika faizinin üzerine çıktı. TÜFE içinde %29 ile 28 ayın zirvesine çıkan gıda grubu dikkat çekti. Ağustos ayında TÜFE ile ÜFE arasındaki makas açılmaya devam ederek 26,3 puan ile yeni rekora ulaştı. TCMB verilerine göre 27 Ağustos haftasında toplam döviz mevduatları bir önceki haftaya göre yaklaşık 4mlr USD’lik artış göstererek 236,2mlr USD seviyesine yükseldi. Böylece döviz mevduatlarında yeni rekor kırılmış oldu.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu