Sponsorlu Bağlantılar

HSG Filmi Nedir? 

HSG Filmi Nedir? 

HSG filmi  (Histerosalpingografi) yani rahim filmi kadınların korkulu rüyası durumundadır. Kadınların genellikle kulaktan dolma ve ön yargılı yaklaştıkları HSG filmi yani rahim filmi bugün yeni teknik cihazlarla yapılmakta olduğu için hastanın hiçbir şekilde ağrısı acısı olmamaktadır. HSG yani rahim filmi çok eski bir görüntüleme yöntemidir. HSG çok önemli bilgilere ulaşmayı sağlar. Dolayısıyla herhangi bir rahim içinde oluşmuş patoloji ve rahim yumurtalık ve tüplerle ilgili anomalilerin olması durumunda çok önemli bilgilere ulaşılmakta ve dolayısıyla bu hasta ile ilgili teşhisi oldukça güçlendirmektedir. HSG görüntüleme tekniği ile rahimin içinin tamamını görmek mümkündür.  Dolayısıyla rahimde herhangi bir kalınlaşma darlık rahim içinde herhangi bir biçimde yer kaplayan bir oluşum olup olmadığını anlama konusunda oldukça önemlidir. Rahim de herhangi bir şekil bozukluğu olup olmadığı önceden rahim operasyonu kürtaj veya herhangi bir müdahale durumunda rahim zarar görmüş mü?  Bütün bunların tetkik edilmesi ve teşhis edilmesi konusunda HSG filmi oldukça önemlidir.

HSG Filmi Nedir?

HSG filmi rahim içini ayrıntılı olarak görüntüleyen bir görüntüleme tekniğidir.  Rahim filmi ile üreme gerçekleşen tüplerin şeklini,  tıkalı olup olmadığını içinde herhangi bir şekilde sıvı birikimi olup olmadığını görüntülemenin en doğru yöntemlerinden biridir.  Tüpler konusundaki bilgi oldukça önemli bilgidir.  Tüp bebek sahibi olmak isteyen ebeveynlerin mutlaka tüp bebek denemesinden önce HSG rahim filmi çektirmeleri çok önemlidir.  Başarısız tüp bebek girişimlerini tamamen ortadan kaldırır.

HSG Filmi Neden Çekilir?

HSG filmi eskiden beri yapılan tetkiklerden biridir.  Ancak günümüzde teknolojinin gelişmesi ile HSG rahim filmi çeken cihazlarda son derece donanımlı ve teknolojiktir.  Bugün bu cihazlarla gerçekleştirilen HSG filmi çekimleri maksimum 10 dakika gibi bir sürede tamamlanmaktadır. Özellikle yeni nesil cihazların ortaya çıkması ile hekimler hastalardan çok daha sıklıkla rahim filmini istemektedir.  Çünkü bugünkü teknikle çekilen rahim filmlerinde hiçbir acı ve ağrı hissedilmez.  Aynı zamanda rahim içinin tam anlamı ile görüntülenmesi açısından hekime çok ciddi anlamda bilgiler sunar.

HSG filmi için herhangi bir anesteziye gerek yoktur. rahim filmi çekilmeden önce rahim içine rahim içini tam olarak görüntülenmesini sağlayan bir kontrast bir madde verilir. rahim içine bırakılan kontrast madde ilk olarak rahim içini tamamen doldurur. rahim içini tamamen dolduran kontrast madde oradan tüplere geçer. Verilen kontrast madde tüpleri doldurduktan sonra oradan çıkar ve bu üç aşamada gerçekleştirilen farklı görüntülerin tamam mı röntgen gibi çekilir. Bu aşamada tüplerin tıkalı olup olmadığı veya rahim içinde herhangi bir patolojik durumun olup olmadığı tespit edilir. Rahim filmi genellikle infertilite olup olmadığının kontrol edilmesi için çekilir.

Yani hastaya yapılan bütün tetkikler normal çıkar hastanın üremesinde gebe kalmasında erkeğin sperm sayısında hiçbir sorun yoktur ama kadın hamile kalamıyordur.  Bunun sebebinin araştırılması için çekilen bir görüntüleme tekniğidir. Ayrıca tüp bebek tedavisi gören ebeveynler birkaç tüp bebek denemesi başarısız olan tüp bebek denemesinden sonra da tüp bebek denemesinin başarısızlığının nedenlerinin araştırılması için istenen bir filmdir.

HSG Filmi Fiyatları 2020 

HSG filmi fiyatları 2020 öncelikle her görüntüleme merkezinde çekilen bir tetkik değildir.  Öncelikle hangi görüntüleme merkezlerinde yapılıp yapılmadığının araştırılması gerekir.  Sosyal Güvenlik Kurumu ve özel sigortalar kapsamında ödenip ödenmediğinin de kontrol edilmesi gerekir. Ayrıca HSG filmi fiyatları 2020 için güncellenmiş fiyatlardır.  Bu konuda tam olarak sağlıklı fiyat almak için görüntüleme merkezi ile direkt iletişime geçmek en doğru yöntemdir.

HSG Filmi Avantajları Nelerdir? 

HSG filmi rahim filmi genellikle kısırlık tedavisinde başvurulan yöntemlerden biridir.  Doktor gebeliğin gerçekleşmesini engelleyen herhangi bir anomali olup olmadığının incelenmesi için HSG filmi ister.  Rahim içinin tamamen görüntülenmesini sağlayan bir görüntüleme metodudur.  HSG filmi Gerek rahim içinin durumunu duvarlarda incelme ve kalınlaşma olup olmadığını tüplerin sağlıklılığını tespit etme,  tıkanıklık olup olmadığını ve yumurtalıkların durumunu saptamak için başvurulan ve çok net kesin bilgiler sağlayan bir görüntüleme tekniğidir.

https://www.fulyaacikemar.com/hsg-filmi/ ß hakkında detaylı bilgi için sitemizi ziyaret ediniz.

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı