Gündem

Işıklar Tuğla Ödülleri 6 mimarlık firmasına gitti

Işıklar Yapı Ürünleri tarafından bu yıl ilki düzenlenen Işıklar Tuğla Ödülleri 2021, 11 Kasım’da Salt Galata’da gerçekleşen törenle sahiplerini buldu. Sürdürülebilir, aynı zamanda geleneksel yapı malzemesi tuğlanın, çağdaş kullanımlarını teşvik eden organizasyonda, 6 mimarlık firması ödüle değer görüldü.

Son 10 yıl içinde tamamlanarak kullanıma açılmış, tuğlanın yaratıcı ve iyi detaylandırılmış uygulamalarını ortaya koyan projelerin arşivini oluşturmak amacıyla düzenlenen Işıklar Tuğla Ödülleri 2021 Salt Galata’da törenle gerçekleşti. Ödül törenine, kazanan mimarlık ofisleri, jüri üyeleri, öğretim görevlileri, mimarlar, Işıklar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Kutlu Işık, Işıklar Holding Yönetim Kurulu Üyeleri ve üst düzey yöneticiler katıldı. 

Yenilikçi ve fark yaran 6 proje ödüllendirildi

Bu yıl ilki düzenlenen ödül programı, kültürel izler taşıyan sürdürülebilir malzeme ile inşa edilmiş yenilikçi ve fark yaratan tasarımladı ödüllendirdi.  Işıklar Holding’in geniş ürün yelpazesi ile sürdürülebilirlik ve kültür ekseninde tasarıma artı değer katan yenilikçi yaklaşımları desteklediği organizasyonda;  Ay.Da Mimarlık – Develi–Elbiz Projesi,  BBMD | Bingöl Barka Mimarlık & Danışmanlık – Alan Kadıköy Projesi, Bütüner Mimarlık – Bangladeş Halk Cumhuriyeti Kançılarya Yerleşkesi Projesi, Renda Helin Design & Interiors – Designers Vault Projesi, Tülin Çetin Mimari Tasarım  – TAI – TUSAŞ Konferans ve Kafe Binaları Projesi, Ven Mimarlık – Arden Medikal Fabrika  Projesi ile eşdeğer ödülünün sahibi oldu. 

“Ödüllerle üretim yapmaktan öte bir misyonu sahipleniyoruz”

Ödüllendirmenin yanı sıra buradan elde edilecek bilgi birikimini ve deneyimleri paylaşmayı amaçladıklarına dikkat çeken Işıklar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Kutlu Işık, “Türkiye’de ve dünyada Işıklar tuğla ürünleri kullanımı ile fark yaratan mimari, iç mimari ve kentsel tasarımların belgelenmesi ve teşvik edilmesi için başlatılan Işıklar Tuğla Ödülleri’ne gösterilen ilgi için öncelikle tüm katılımcılarımıza teşekkür ederiz. Bu yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz Işıklar Tuğla Ödülleri kusursuz bir organizasyonla sahiplerini buldu. Bunun için oldukça mutlu ve gururluyuz. Işıklar Yapı Ürünleri olarak alanımızda üretim yapmaktan öte bir misyonu sahipleniyoruz. Mimarlık, tasarım ve sürdürülebilirlik konularını, geleneksel yapı malzemesi tuğlaya entegre ederek yenilikçi ve fark yaratan tasarımları teşvik ediyoruz. Anadolu’da köklü bir geçmişi olan geleneksel yapı malzemesi tuğlanın güncel kullanımlarının araştırılmasına katkıda bulunmak ve Işıklar Tuğla’nın geniş ürün yelpazesi ile geliştirilebilecek sürdürülebilir, çağdaş tasarımları desteklemek istiyoruz” dedi. 

Alanında uzman jüriler değerlendirdi

2010 yılından sonra tamamlanmış, mimarlık, iç mimarlık, peyzaj mimarlığı ve kentsel tasarım alanlarında farklı fonksiyonlardaki kamu veya özel sektör projelerini kapsayan Işıklar Tuğla Ödülleri, Prof. Dr. Celal Abdi Güzer (ODTÜ), Prof. Dr. Leyla Tanaçan (İTÜ), Tülin Hadi (TeCe Mimarlık Kurucusu), Prof. Dr. Hüseyin Kahvecioğlu (İÜ Mimarlık), Doç. Dr. Ümit Arpacıoğlu (MSGSÜ) tarafından değerlendirildi. Katılımcılar toplamda 60 bin TL ile ödüllendirildi.

Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı