Sponsorlu Bağlantılar

Kahve makinaları nasıl çalışır

Çoğu kafein bağımlısı eski bir arkadaşıyla ve kahve makinesiyle kahvaltı yapar. Her sabah kahvenizi dökün, biraz su ekleyin ve açın, ancak içeride neler olduğunu hiç merak ettiniz mi? Su tanktan filtre sepetindeki kahve telvesine nasıl akar? Her şey nasıl bu kadar çabuk ısındı ve o hırlama sesi neydi? Bu yazıda, tipik bir kahve makinesini derinlemesine inceliyoruz, böylece demlenirken tam olarak neler olduğunu görebilirsiniz. Kahve makinenizin çalışmamasına neden olabilecek olası sorunları da keşfedeceğiz. Bu makaleyi okuduktan sonra eski arkadaşınızı yepyeni bir şekilde görebilirsiniz.

Başlamadan önce, kısa bir kahve kontrol listesini gözden geçirelim. Kahve bitkileri, yaprak dökmeyen tropik çalılar ve küçük ağaçlardır ve en iyi Yengeç Dönencesi ile Oğlak Dönencesi (kahve dünyasında genellikle Fasulye Kuşağı olarak anılır) arasında büyür, bu da bitkiler bol yağmurlu ve ılıman olduğu için mantıklıdır. Bildiğimiz kahve çekirdekleri aslında kahve kirazı adı verilen kahve bitkisinin meyvesinin tohumlarıdır ve insanlar bu popüler bitkileri yüzlerce yıldır yetiştirmektedir. En yaygın iki kahve bitkisi Arabica kahvesi ve Coffea canephora’dır (sağlam kahve). Sabah fincanınızda ne olduğu hakkında daha fazla bilgi için Kahve Nasıl Çalışır bölümüne bakın. Piyasada şüphesiz daha iyi bir Joe kahve makinesi yapan birçok kahve makinesi var, ancak bu yazıda güvenilir bir filtre kahve makinesine odaklanacağız. Zevkleriniz gerçekten daha gelişmişse, Shamrock Kahve Makinesinin Nasıl Çalıştığına bakın. Öte yandan, yılın mutfak aletinizi içeriden birinin bilmesini istiyorsanız, onu açıp bir sonraki sayfada inceleyeceğiz. Ama öncesinde tasarım fincan ürünlerine bir göz atmalısınız.

 

Modern bir damla kahve makinesi çok basit bir cihazdır. Üreticilerin tasarımlarını geliştirmek için 30 yıldan fazla zamanı oldu, bu nedenle bu kahve makineleri açıldıktan sonra kullanımı çok kolay. Kahve makinesinin üstünü çıkarırsanız, üç şey bulacaksınız:

 

Kahve demleme döngüsünün başlangıcında (yukarıdaki resmin sağ tarafında) tencereye döküldüğünde suyu tutan bir hazne bulunmaktadır. Namlunun dibinde bir delik vardır ve etkisi bir süre sonra görünür hale gelir. Damlama alanına sıcak su vermek için rezervuarın altından çıkan beyaz bir boru vardır. Duş başlığı var (resmin solunda). Buradaki su, kahve telvesi üzerine püskürtülen beyaz sıcak su borusundan geliyor. Bazı kahve makinelerinde su, bir hortumdan damlama bölgesi adı verilen delikli plastik bir kaba akar ve ardından delikten geçerek kahve telvesine düşer. Bu resme baktığınızda ilk izleniminiz, bunun yüksek teknoloji ürünü bir cihaz olmadığı yönünde. Kahve makinesinin altını çıkardığınızda şunları göreceksiniz:

Üstteki turuncu tüp, rezervuar deliğine akan soğuk suyu toplar. Alttaki turuncu boru ise sıcak su borusudur (yukarıdaki resimde gördüğümüz beyaz boruya bağlanır). Ayrıca güç kablosunun takılı olduğunu da görebilirsiniz.

Kahve makinesinin sol alt tarafında ısıtma elemanı bulunmaktadır. Montaj, iki parçadan oluşan bir alüminyum ekstrüzyondan oluşur: bir dirençli ısıtma elemanı ve içinden su kaynağının aktığı bir boru. Elektrikli rezistanslı ısıtma elemanları ve alüminyum borular suyu ısıtır. Bir sonraki sayfada, bu cihazın nasıl görüneceğine daha yakından bakacağız.

Kahve makineleri için ısıtma elemanları

 

Tüm bu kahve sohbetleri Java’yı mı seviyor? İşte bir kahve makinesinin bir avuç kahve telvesini ve birkaç bardak suyu buharı tüten bir fincan kahveye nasıl dönüştürdüğüne dair bilgiler.

Kahve makinesinin de cihaz kadar basit olduğunu görebilirsiniz. Şu şekilde çalışır:

 

Soğuk su döküldüğünde, rezervuardan delikten turuncu boruya akar. Su daha sonra tek yönlü vanadan, ısıtma elemanındaki alüminyum boruya ve kısmen beyaz borudan akar. Bütün bunlar yerçekimi nedeniyle doğal olarak gerçekleşir. Anahtar açıldığında, rezistanslı ısıtma elemanı alüminyum boruyu ısıtmaya başlar ve sonunda borudaki su kaynar.

Su kaynadıkça beyaz test tüpünde kabarcıklar yükselir. Bundan sonra olan şey tam olarak tipik bir akvaryum filtresinde olan şeydir: tüp yeterince küçüktür ve kabarcıklar, su sütununun kabarcıklar üzerinde hareket edebileceği kadar büyüktür. Su beyaz tüpten yukarı doğru akar, dağılır ve bekleyen kahve telvesi üzerine eşit şekilde damlar. Sıcak su, öğütülmüş kahve çekirdeklerinin üzerinden akar ve cezveye girerken oleinlerini emer. Kavurma sırasında açığa çıkan bu kahve yağına kafetol denir. Kulağa kolay geliyor, değil mi? Bu arada, bu kaynar su pompası, filtre kahve makinesine güç veren mekanizmanın aynısıdır. Gördüğünüz gibi mekanik pompa ve hareketli parça yok (çek valf hareketli parçası hariç). Bu, kahve makinesini çok güvenilir kılar.

Bazı kahve makineleri, kahveniz üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanızı sağlayan çeşitli gelişmiş özelliklere de sahiptir. Bir sonraki sayfada, onları ve bir kaza olduğunda ve kahve makinesi işe yaramaz hale geldiğinde ne olduğunu öğreneceğiz.

 

Kaynak: Mauna

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu