Sponsorlu Bağlantılar

Kalorimetre

Kalorimetre

Kalorimetre, genellikle bir madde veya reaksiyonun ısı değişimini ölçmek için kullanılan bir cihaz veya alet olarak tanımlanabilir. Kelime kökeni “kalori” (ısı birimi) ve “metre” (ölçüm aleti) kelimelerinden türetilmiştir. Kalorimetreler, ısı transferini ve enerji değişimini ölçmek amacıyla kimya, fizik, biyokimya ve mühendislik alanlarında kullanılır.

Kalorimetrelerin temel işlevi, bir sistemin (örneğin, bir madde veya kimyasal reaksiyon) çevre ile olan ısı değişimini ölçmektir. Bu, genellikle suyun ısı kapasitesini ve sıcaklık değişimini kullanarak yapılır. İlk başta kalorimetrelerin kullanıldığı alanlardan biri termokimya olmuştur. Kimyasal reaksiyonların ısı değişimini ölçerek reaksiyonların enerji değişimini belirlemek için kullanılırlar. Sprinkler flexi tercihiniz için Mermekanik’i tercih edebilirsiniz.

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu