Gündem

Karaismailoğlu: Taşova Sanayi Mahallesi Köprüsü ile ulaşım standardını yükseltiyoruz

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, iki yakayı bir araya getiren Taşova Sanayi Mahallesi Köprüsü’nü açtıklarını belirterek, köprü ile araç ve yaya trafik yoğunluğunun rahatlayacağını, ulaşım standardının yükseleceğini söyledi.

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Taşova Sanayi Mahallesi Köprüsü açılışına katıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak, AK Parti hükümetleri döneminde Türkiye’nin altyapı eksikliklerini büyük oranda tamamladıklarını belirten Karaismailoğlu, “Dur durak bilmeden son 20 yılda; Adalet ve Kalkınma Partisi’nin isminde olduğu gibi ülkemize adalet ve kalkınma getirdik. Ülkemizin bölünmüş yol uzunluğunu 4,5 kat artırarak 28 bin 650 kilometreye çıkardık. Otoyol uzunluğumuzu da iki katına çıkararak, 2 bin 633 kilometreye ulaştırdık. Ülkemizin yalçın kayalarını, derin vadilerini tünel ve viyadüklerle aştık. Tünellerimizin uzunluğunu 13 kat artırarak 650 kilometrenin üzerine çıkarttık. Havayollarını ‘halkın yolu’ yaptık.  Sadece son 1 ay içinde hem Tokat hem de Rize-Artvin Havalimanlarını milletimizin hizmetine sunduk. Yerli ve milli haberleşme uydumuz Türksat 6A’yı Cumhuriyet’imizin kuruluşunun 100. yıl dönümünde uzaya göndermek adına yoğun bir çaba içindeyiz. Genişbant abone sayımızı, 20 binden 88 milyona çıkardık. Mobil abone sayımız da 28 milyondan 86 milyona yükseldi. Ülkemizin ulaşım ve haberleşme yatırımları için son 20 yılda 1 trilyon 600 milyar liranın üzerinde harcama yaptık” ifadelerini kullandı.

 

AMASYA’NIN ULAŞIM VE İLETİŞİMİ İÇİN 9.3 MİLYAR TL’DEN FAZLA YATIRIM YAPTIK

Ülke genelindeki bu yatırım seferberliğinden şirin Amasya ve Taşova’nın da nasibini aldığını aktaran Karaismailoğlu, bugüne kadar Amasya’nın ulaşım ve iletişimi için 9 milyar 346 milyon lira yatırım yapıldığını açıkladı. “Son 20 yılda, Amasya’nın bölünmüş yol uzunluğunu, 9 kattan fazla artırarak 72 kilometreye ulaştırdık” diyen Karaismailoğlu, Amasya’ya yapılan yatırımlar hakkında şu bilgileri verdi;

“2003-2022 yılları arasında Amasya’da; 1’i tek tüp ve 5’i de çift tüp olmak üzere, toplamda 7 bin 666 metrelik tam 6 tünel yaptık. Amasya’da inşa ettiğimiz köprü sayısı tam 77… Ve bu 77 köprünün toplam uzunluğu 8,5 kilometredir. Hatırlayacağınız üzere, Amasya Çevre Yolu’nu bitirerek hizmete sunduk. Özellikle transit geçişi şehir dışına alarak Amasya’ya nefes aldırdık. Amasya’mızda yapımı devam eden 9 ayrı karayolu projesinin toplam proje bedeli 4 milyar 624 milyon liraya ulaştığını vurgulamak istiyorum. Merzifon Havalimanı’nın genişletme projesine başladık. Hedefimiz Haziran ayı içerisinde Merzifon Havalimanı’ndaki terminal binasındaki inşaatı tamamlamak. Daha önce hızlı internet kullanıcısı olmayan Amasya’da bugün 363 binin üzerinde abone hızlı internet hizmeti veriyoruz. Ladik-Taşova Yolu’nda 24,2 kilometre bitümlü sıcak kaplamalı tek yol ile birlikte 220 metre uzunluğundaki 2 köprüyü tamamladık. 395 metre uzunluğundaki 3 köprünün de yer aldığı projeyi 2023’ün başlarında bitirmeyi hedefledik. Taşova’da Merzifon-Havza Ayrımı-Suluova-Amasya-Taşova yol ikmal işine de devam ediyoruz.” 

 

 

KÖPRÜ, 100 METRE UZUNLUĞUNDA VE 3 AÇIKLI OLARAK İNŞA EDİLDİ

Amasya’da güzel işlerin açılışlarında buluşmak, şehrin iletişimini, ulaşımını, ticaretini, sosyal yaşamını altyapı yatırımlarıyla canlandırmanın mutlu ettiğini, heyecanlandırdığını kaydeden Karaismailoğlu, Taşova Sanayi Mahallesi Köprüsü’nün açılışının da bunlardan biri olduğunu söyledi. Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, “Bu topraklara canlılık katan Yeşilırmak’ın iki yakası arasındaki ulaşımı sağlayan eski köprümüz ömrünü tamamlamıştı. Eski köprünün yerine, yeni köprümüzün ihalesini geçen sene yaptık ve çalışmalara hızlı bir şekilde başladık. 100 metre uzunluğunda ve 3 açıklı köprümüz, bitümlü sıcak asfaltlı olarak inşa edildi. Yeni Sanayi Mahallesi Köprüsü ile bölgedeki ulaşım talebi de karşılandı. Köprümüz, araç ve yaya trafik yoğunluğunu rahatlatarak, güvenli ve konforlu seyahat imkanı sağlıyor. Proje ile ilçe merkezinin sanayi, pazar gibi ticaret alanları ile okul, adliye, hastane gibi hizmet alanlarının bulunduğu bölgeler arasında ulaşım standardını yükseltecek projemiz, Taşova’nın, Taşovalıların yaşam kalitesini yükseltecek hizmetlerimizden biri olacak” diye konuştu.

Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu