Sponsorlu Bağlantılar

Katarakt Tedavisi Nasıl Yapılır?

Katarakt Tedavisi Nasıl Yapılır?

Katarakt tedavisi gözde oluşan saydam bölgenin alınması ile gerçekleştirilen bir işlemdir. Katarakt tedavisinin yapılabilmesi için geçmişte uygulanan işlemlerin dışında günümüzde oldukça gelişmiş yöntemleri uygulanmaktadır. Özellikle yapılan lazer tedavisi ile ilgili olarak hastalara anestezi uygulanmasına gerek kalmamaktadır.

Katarakt genel olarak yeni doğan bebeklerde doğumsal bir etki olarak ortaya çıkabilir. Bunun dışında diyabet hastaları, yaşı 40’ın üzerindeki hastalarda kataraktın görülme ihtimali oldukça yüksektir. Bazı yaşanan göz travmaları kataraktın ortaya çıkmasını tetikleyebilir.

Hastalar gözüne perde indi şeklinde tabir ettikleri bu rahatsızlığın tıp dilindeki adının katarakt olduğu söylenebilir. Katarakt tedavisi hızlı bir şekilde gerçekleştirirse bile oldukça dikkat gerektiren bir işlemdir.

Katarakt Tedavisi Nedir?

Katarakt tedavisi gerçekleştirilmez ise ileride görme kaybına kadar giden sorunlar ortaya çıkabilir. Kataraktın söylenen belirtileri arasında görmede azalma, gece görüşünde bozulma, okuma zorluğu, gözlük numaralarında kızlı değişim, görüntüde veya renklerde soluklaşma hissi gibi pek çok neden ortaya çıkabilir.

Kataraktın ilaç ile tedavisi mümkün değildir veya gözlük kullanılarak katarakt tedavisi olması mümkün değildir. Kataraktı tedavi edebilmek için günümüzde fakoemülsifikasyon adı verilen yöntem kullanılmaktadır.

Katarakt Tedavisi Nasıl Yapılır?

Fakoemülsifikasyon yani Fako adı verilen işlem lazerle katarakt ameliyatı olarak halk arasında bilinen işlemdir. Burada Fako adı verilen lazer cihazı ile gözdeki saydamlaşmış tabaka parçalanarak bu bölgeden alınır. Hastanın gözüne 15-20 dakika uyuşturucu etkisi sağlayacak bir damla ve koldan sakinleştirici iğne gerçekleştirilir.

Göze giriş yapabilmek için bazı bölgelerde küçük kesirler gerçekleştirilir. Bu kesirler yapıldığı sıradan gözde herhangi bir sorun ortaya çıkmaması için bazı hücrelere ile dolgular gerçekleştirilir. Katarakt tedavisi yapılırken dikkat edilmesi gerekenlerden en önemlisi kataraktlı merceğin kapsülünü delmemek ve katarakt parçalarının gözün içine düşmesini engellemektir.

Böyle bir işlem gerçekleşir ise aynı seansta veya akabinde hazırlanan başka bir seansta bu işlemler gerçekleştirilebilir. Hastaların katarkt tedavisinden sonra gözlük takmaları gerekebilir.

Makula Deliği Nedir?

Özellikle 40 yaş üstü hastaların karşısına çıkabilecek sorun makula deliği olarak adlandırılır. Retinanın merkezinde bulunan 3, 4 milimetrelik bu alanın sağlamış olduğu birçok işlem bulunmaktadır. Makula deliği sebebi ile görmede azalma ortaya çıkabilir.

Özellikle merkezi görme ile ilgili sorun makula deliğinden kaynaklanan bir sorundur. Hastalık ile ilgili olarak erken işlem gerçekleştirilirse makula deliği ile ilgili olarak cerrahi işlem uygulanabilir.

Makula Deliği Evreleri Nelerdir?

Makula deliği erken teşhis edilirse tedavi edilebilecek bir hastalık iken geç teşhis olursa zaman içerisinde ilerleyen bir hastalıktır. Makula deliği ile ilgili olarak tedaviye erken olarak başlanmaz ise görme kaybına giden sorunlar ortaya çıkabilir. Makula deliği ile ilgili olarak risk faktörü genel olarak kadınlarda ve 60 yaşın üzerinde seyretmektedir. Gözün ortasındaki vitreous jöle retina ve makuladan çekilmeye başladığı için ortada bir delik oluşuyor. Göz içi iltihaplanması gibi pek çok sebep makula deliğin oluşmasına sebep olabilir.

Retina Dekolmanı Belirtileri Nelerdir

Göz küresini içerisinde vitreus denen bir koruyucu sıvı bulunmaktadır. Bu sıvının kıvamı jel şeklindedir. Vitreous zaman içerisinde jel kıvamını kaybeder. Jel kıvamını kaybeden bu bölge büzüşmeye başlar ve gözün arka duvarından ayrılır.

Bu ayrılmaya retina ayrılması veya retina dekolmanı denilmektedir. Retina dekolmanı ile ilgili belirtiler arasında özellikle açık renkte zeminlere bakıldığı zaman uçuşan nokta, örümcek ağı görüntüsü gibi pek çok sorun ortaya çıkabilir. Göz açık veya kapalı iken ışık çakmaları gibi belirtiler retina dekolmanı belirtileri arasında sayılabilir.

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı