Sponsorlu Bağlantılar

Makula Deliği

Makula Deliği

Göz ile ilgili deliklerin oluştuğu bölge Makula bölgesidir.  Makula deliği gözün arka kısmında yani retinada bulunur.  Koni denilen ışığa duyarlı birçok hücrelerden oluşur.  Makula deliği ya da maküler delikler yaşa bağlı olarak ileriki yaşlarda görülen hastalıktır.  Genellikle 60 yaşın üzerindeki kişilerde olma olasılığı çok yüksektir.  Ayrıca bu konuda kadınlar erkeklere göre daha şanssızdır.  Genellikle erkeklere oranla kadınlarda görülme sıklığı daha fazladır.  Makula deliği oluştuğunda genellikle tek gözde görüş kaybı oluşur bununla birlikte maküler delik yırtık ve kistlerde yine 60 yaş üzerindeki kişilerde ortaya çıkar delinin diğer bir adı Makula dejenerasyonudur.  Makula deliği ne birçok etken sebep olur.  Diyabetik göz hastalığı yüksek oranda miyop veya kalıtsal durumlar Makula deliği oluşumuna neden olan etkenlerdir.  Bunun yanı sıra göz yaralanmaları da Makula deliği oluşturabilir.

Katarakt Tedavisi Nedir?

Katarakt ilerlemiş yaşlarda görülen bir göz hastalığıdır.  Ancak katarakt tedavisi ilaçla ortadan kalkmaz.  Tek bir tedavi alternatifi vardır o da cerrahi müdahaledir.  Cerrahi müdahale ile saydamlığını yitiren lens alınır ve hastanın tekrar iyi görmesi sağlanır.  Uzun yıllardan beri Türkiye’de katarakt ameliyatı yaygın bir biçimde yapılmaktadır.  Diğer katarakt tedavisi ise lazerle katarakt tedavisi denilen bir yöntemdir.  O da fakoemülsifikasyondur.  Fakoemülsifikasyon gözün içinde bulunan katarakt ultrasonik bir titreşimle çalışan bir iğne ile ölçüme yardımıyla göz dışına çıkarılır.  Bu ameliyata kısaca tıpta Fako ameliyatı da denilmektedir.  Günümüzde yaygın olarak yapılan katarakt ameliyatları çok özel durumlar dışında göze damla damlatılarak lokal anestezi uygulanma biçimi ile yapılmaktadır.  Göze dört-beş kez damla damlatılır ve yaklaşık olarak 10-15 dakika gibi bir sürede göz uyuşur.  Fako ameliyatında özel bir bıçak ile 3 milimetrelik bir kesi açılarak gözün içine özel bir jel verilir.  Bu jel gözün diğer dokularını korur.  En son olarak kapsül ile çekirdek arasında bulunan yumuşak kısımlar ve hücrenin temizlenmesi gerçekleştirilir.  Operasyon yapılırken lensin zarar görmemesi gerekir.  Bu nedenle katarakt tedavisi deneyimli ve tecrübeli hekimler tarafından yapılması önemlidir.

Katarakt Tedavisi Nasıl Yapılır?

Katarakt operasyonlarında birden fazla yöntem kullanılabilir.  Ancak buna rağmen yapılan ortak işlem göz içinde bulunan merceğin tamamını ya da belli bir kısmını çıkartarak doğal merceğin yerine görmeyi sağlayan yapay bir mercek yerleştirilir.  Hastanın ameliyat sonrasında hastanede yatmasına gerek yoktur.  İşlem poliklinikte gerçekleştirilir ve hasta taburcu edilerek günlük yaşamına dönebilir.  Katarakt tedavisinde Fako yönteminin yanı sıra ekstrakapsüler katarakt operasyonu denilen bir yöntem uygulanabilir.   Fako yönteminin kullanılamayacak olduğu durumlarda veya kataraktın çok ilerlemiş olduğu durumlarda kullanılır.  Ancak ekstrakapsüler operasyon sırasında Fako yönteminden daha büyük bir kesi açılır.  Böylelikle katarakt gözün içinde parçalanmadan özel bir yöntem ile çıkartılır.  Fako emülsifikasyon tekniğine benzer bir yöntem olan o bölgeye yapay bir lens yerleştirilir.  Bu cerrahi bir teknikle yapılır ve bunun için dikiş atılır. Diğer operasyona göre bu katarakt ameliyatında iyileşme süreci biraz daha uzundur.  Ekstrakapsüler katarakt ameliyatında gözün etrafı enjeksiyon yapılarak uyuşturulur ve hasta ameliyattan sonra gözü kapatılarak taburcu edilir.  Bu katarakt ameliyatında lensin tamamı çevresindeki kapsül ile birlikte çıkartılır.  Dolayısıyla Bu operasyonda yara daha büyüktür.  Ancak bu yöntem bugün genellikle kullanılmayan yöntemlerden biridir.  Hekimin tercihine göre bazı durumlarda bu yöntemin kullanılması kaçınılmazdır.

Makule Deliği Nedir ve Evreleri Nelerdir?

Makula deliği net ve renkli görüntü sağlayan retina bölgesinde oluşan deliktir. Genellikle 50 yaşın üstündeki hastalarda görülür.  Genellikle kadınlar bu hastalığın büyük bir oranını teşkil eder.  Makula deliği tam olarak nedeni bilinmese de yaşlanmaya bağlı olarak vitreus yapısının bozulmasıyla makuladan ayrılması sırasında ortaya çıkar.  Bunun sonucu olarak da deliğe benzer bir doku kaybı oluşur.  Makula deliği yüksek miyopi hastalığında ve göz içi iltihaplanması sonucunda de oluşan bir hastalıktır.

Retina Dekolmanı Belirtileri Nelerdir?

Retina dekolmanı belirtileri gözde genel anlamda ışık çakmaları biçiminde belirti verir.  Göz açıkken veya kapalıyken ışık çakmaları sürekli olur.  Daha fazla uçan cisim görüyormuş gibi cisimlerin ortaya çıkması görme alanı içinde daralma beyaz siyah perde olarak daralma görülür.  Sürekli gözde batma ve görme bulanıklığı oluşur.

 

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı