Sağlık Gündem

Malpraktis Hukuku

Sağlık çalışanları ya da hastanenin, tedavi sürecinde olan hastaya verdiği zarar malpraktis olarak adlandırılmaktadır

Malpraktis nedir sorusu son zamanlarda birçok yerde kişilerin karşısına çıkmaktadır. Malpraktis, en basit tabiri ile doktor hatası manasına gelmektedir. Elbette bu durum yalnızca hekim tarafından yapılan hatalar için geçerli değildir. Vaka ile ilgilenen tüm sağlık çalışanları ve hastane de bu durumdan sorumlu tutulmaktadır. .

Tıbbi kurallara uygun olmayan durumlardan, çalışanların bilgisizliğinden ve ilgisizliğinden kaynaklanabilen bir durumdur. Hastanın zarar gördüğü durumlarda malpraktis davalarının açılması mümkündür. Hekimler yapacakları tüm teşhis ve tedavilerde gerekli özeni gösterme mecburiyetindedir. Tedavi sırasında doktordan ya da hastaneden kaynaklı herhangi bir sorun oluşur ise bu durumdan doktor ya da hastane sorumlu tutulmaktadır.

Malpraktis Hukuku

Malpraktis davalarının genel nedeni; doktorun tecrübesizliği, ilgisizliği, yanlış tedaviden kaynaklanmaktadır. Kişilerin bu konuda dava açabilmeleri için doktorun ya da hastanenin bir kusuru olması gerekmektedir. Hastane kusuru ya da doktor hatası yüzünden böyle bir durum ile karşı karşıya iseniz hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tıbbi uygulama hatalarından, yanlış teşhis hatalarından ya da yanlış onam uygulamalarından kaynaklı olarak malpraktis söz konusu olabiliyor. Malpraktis ile ilgili bir problem yaşadı iseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz. Söz konusu olan tüm durumlar en ince detayına kadar araştırılarak gerekli yollar izlenecektir. Doktor hatası yüzünden ölüme sebep olma durumundan taksirle adam öldürme olarak dava görülecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı