Sponsorlu Bağlantılar

Marka Patenti Nedir  ve Nasıl Alınır?

Marka Patenti Nedir  ve Nasıl Alınır?

Marka patenti nasıl alınır sorusu bir kişinin merak ettiği konular arasında yer alır. Marka patenti, marka sahibinin buluş konusu olan markasını korumasını sağlamaktadır. Belirli bir süre zarfında markanın üçüncü kişiler tarafından kullanılması, satılması ya da ihlal edilmesi gibi durumların engellenmesi haklarını ortaya çıkartmaktadır. Söz konusu markaya dahil neredeyse her şey patent koruması altına alınabilmektedir. Marka kapsamında ortaya çıkarılan yeni bir ürün ya da geliştirilen yeni bir sistemin tüm hakları patent sahibine ait olmaktadır. Bu sayede hiçbir hak patent sahibinden izinsiz bir şekilde kullanılamamaktadır.

Marka patenti, markanın ortaya çıkarılmasında kullanılan ya da markanın faaliyet göstermesinde uyguladığı tüm adımları koruma altına almaktadır. Sağlanan koruma sayesinde markanın ya da markanın sürdürdüğü hiçbir işlemin, herhangi bir şekilde benzerinin yapılması ya da taklit edilmesi imkansız hale getirilmektedir.

Peki Marka Patenti Nasıl Alınır?

Marka patenti nasıl alınır? Sorusuna birkaç adımla cevap verilebilmektedir. Herhangi bir şekilde marka patenti almak isteyen kişilerin doğru adımları izlemesi gerekmektedir. Doğru adımların izlenmesi içine markaların patentleri son derece kolay bir şekilde alınabilmektedir. Marka patentinin alınması için izlenmesi gereken adımlar ise şu şekildedir;

  • Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvuruda bulunulmalıdır. Başvuru sürecinde ihtiyaç duyulan tüm noktalar eksiksiz bir şekilde yerine getirilmelidir.
  • Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından verilecek olan araştırma raporu beklenmelidir.
  • Araştırma raporunun alınmasının ardından, araştırma raporu yayımlanmaktadır.
  • Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından patent inceleme raporunun aktarılması beklenmelidir.
  • Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından, patentin alınması uygun bulunduğu halde patent verilmektedir.

Doğru adımlar izlendiğinde ve raporlardan olumlu geri dönüşler elde edildiğinde patentin alınması son derece kolaydır. Ancak mutlaka tüm adımların profesyonel bir şekilde sürdürülmesi ve herhangi bir eksik fark edildiğinde hızlıca giderilmesi gerekmektedir. Böylelikle marka patenti nasıl alınır kısaca sizlere açıklamış olduk.

Türkiye’de Marka ve Patent alanında en güçlü firmalar arasında yer alan Gravis Patent ile iletişime geçerek marka patenti işlerinizi en hızlı şekilde tamamlayabilirsiniz. Gravis Patent ile web siteleri aracılığı ile iletişime geçmeniz mümkün. Sitede yer alan telefon numalarından kendileri ile iletişim kurabilirsiniz…

 

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı