Sponsorlu Bağlantılar

Özel Üniversite Taban Puanları

Özel Üniversite Taban Puanları

Üniversite lise den sonra eğitim gördüğümüz meslek alanında yoğunlaşmamızı ve alanında usta olabilecek bir eğitim düzeyi verir. Üniversiteler özel ve devlet olarak ikiye ayrılır. Devlet üniversitelerinde makul bir ücret alınır. Bunun adına harç denir. Özel üniversiteler de ise baraj puanını geçtikten sonra parayla yerleşebilirsiniz.

Özel Üniversite

Eskiden özel üniversitelere para vermek zordu. Şimdi hem indirimli hem de burs imkanları fazla var. Mesela %25, %50, %75 ve %100 olmak üzere dört gruba ayrılır. Bunlarla birlikte özel üniversite girmek kolaylaştı. Üstelik neredeyse bütün üniversitelerde bu imkan vardır. İş imkanları fazla olması nedeniyle özel üniversiteler daha çok tercih edilir. Özel üniversiteler iş bulamayan öğrencilere işsizlik maaşı veriliyor.

Taban Puanları

2 yıllık üniversiteler de genelde en az 173 puanla giriş yapılmıştır. En yüksek taban puanı ise 321 puandır. 4 yıllık üniversiteler ise genelde en az 207 puanla giriş yapılmıştır. En yüksek taban puanı 485 puandır. Taban puanları önemlidir. Ancak diploma puanı da yerleşmek için önemlidir.

 

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı