Sponsorlu Bağlantılar

Penis Protezi Kimler İçin Uygundur?

Penis Protezi Kimler İçin Uygundur?

Penise şok dalga tedavisi aslında çok yeni bir tedavi değil.  Çok eski yıllardan beri kullanılmaktadır.  İlk defa 1985 yılında böbrek taşını kırmak amacıyla kullanıldı.  Çok başarılı olduğu için halen de kullanılmaktadır.  1999 yılında kalp hastalarına kullanıldı.  Kalp hastalarında kalp damarlarını tedavi edip kalp krizini engellemek amacıyla kullanıldı.  Kalp damarlarının tedavisinde son derece başarılı bir tedavi olmuştur.

2000 yılından sonra ise ortopedi doktorları tarafından kas iskelet sisteminde ağrıyı azaltma ve iltihabı engelleme amacıyla kullanıldı.  Türkiye’de ise 2000 yılının başların da ilk defa kullanıldı.  O tarihten itibaren ise özellikle 2012 yılından sonra tüm dünya da penise şok dalga tedavisi olarak kullanılmaktadır. Şok dalga tedavisinde etki mekanizması anjiyogenez denilen penis içerisindeki kan damarlarının sayısını arttırmak hedeflenmektedir.

ED1000 Tedavisi Nedir?

ED1000 şok tedavisi peniste sağlıklı kan damarlarında akışın olmaması durumunda penise ED1000 tedavisi uygulanarak yeni damar açılması durumudur. Penisin iki tane ana damarı vardır.  Biri sağda biri soldadır.  ED1000 şok tedavisi atardamardan çıkan kılcal damarların çapının genişlemesi sayısının artması ve arasındaki bağlantıların kuvvetlenmesidir.  Yani etki mekanizması şudur, ne kadar çok damar var ise o kadar çok kan var demektir.

Ne kadar çok kan var ise o kadar da sertleşme var demektir. Penise şok dalga tedavisi temel prensibi seanslar halinde aralıklı bir şekilde yapılmasıdır.  Genellikle 6 seans yapılır.  Haftada 2 defa yapılır.  Şu anda kullanılan en iyi tedavi seçeneği ve en iyi tedavi aralığı olarak bu kullanılmaktadır.

ED1000 Tedavisi Nerede Yapılır? 

ED1000 Şok dalga tedavisi çok kısa bir sürede gerçekleştirilen basit uygulanan bir tedavidir.  Bu nedenle hastane koşullarında yapılması gerekmez.  Tıp merkezi veya doktor muayenehanesinde rahatlıkla uygulanmaktadır.  Hastaya 15 ya da 20 dakikalık seanslar biçiminde uygulanır.  Tedavi sırasında hasta hiçbir acı ve ağrı hissetmez.  Seans bitiminde rahatlıkla günlük yaşamına dönebilir.

Penis Protezi Kimler İçin Uygundur?

Penis protezi tedavisi her hastaya uygulanan bir tedavi değildir.  Teknik olarak herkese uygulanabilir bir tedavidir ancak özellikle hafif ve orta dereceli sertleşme bozukluğu olan ve ilaç tedavisinden fayda görmemiş hastalara uygulanmaktadır.  Başarı oranı %60 ile %80 arasında değişmektedir. Penis protezi hastaya ameliyatla yerleştirilmektedir.

Sertleşme sorunu bulunan hastalarda ilaçla tedavi edilip ve bundan sonuç alınamaması durumunda uygulanan bir operasyondur.  Sertleşme problemi 40li yaşlarda başlayan ve 70 yaş aralığındaki erkeklerin %52’sinde görülen bir hastalıktır.  Türkiye’de ise görülme sıklığı yüzde yetmiş olarak bilinmektedir.  Bu durum yaşa göre değişse de 49 yaş arasında sertleşme sorunu yaşayan erkeklerin oranı %50dir.

Yaklaşık olarak bir buçuk saat gibi bir operasyonla penis protezi hastaya takılır. Genellikle tercih edilen penis protezi 3 parça halinde bulunan protezdir.  Bir rezervuar, pompa ve penis içine yerleştirilen protezden oluşur.  Hasta operasyondan sonra yaklaşık olarak 2 ay gibi bir süre sonunda normal cinsel aktivitesini yapabilir.

 

 

Penise Şok Dalga Tedavisi

Sertleşme sorunu yaşayan hastalar doktorun ilk muayenesinden sonra bir takım tahliller sonucunda doktorun tercihine göre Şok dalga tedavisi uygulanmaya başlanır.  Penise şok dalga tedavisi kararı verilmeden önce sertleşme sorununun neden kaynaklandığı, organik kaynaklı olup olmadığının belirlenmesi gerekir.

ED1000 Şok dalga tedavisi hastanın ağızdan ilaç tedavisinin başarısız olması sonucunda ED1000 Şok dalga tedavisi uygulanır.  Ancak penise Şok dalga tedavisinin de başarısız olunması durumunda penis protezi yani cerrahi müdahale önerilir.  Ancak günümüzde ED1000 Şok dalga tedavisi ile yeni bir damar oluşumu yaratılır ve var olan damarlar da genişleme sağlanarak sertleşme sorunu ortadan kaldırılmaktadır.

Penis Protezi Operasyon Süreci 

Penis protezi operasyonu genel anestezi altında ve hastane koşullarında yapılır.  Operasyon süresi hangi protezin takılacağız ile ilgili değişiklik gösterir.  Bir operasyon yaklaşık olarak en az 45 dakika ile 1,5 saat arasında yapılır. Ameliyattan sonra hasta 2 gün hastanede yatırılır.  2 gün sonra aralıklarla doktora pansuman değişiminde gelir ve 2 ay sonra da normal cinsel hayat yaşantısına devam edebilir.

 

 

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı