Sponsorlu Bağlantılar

Psikoloğa Gitmek İnsana İyi Gelir Mi?

Psikoloğa Gitmek İnsana İyi Gelir Mi?

 

Psikolog danışmanlığına ihtiyaç duyduğunuzda psikoloğa gitmenin ne gibi sonuçlar ortaya çıkardığını bilmek isteriz. Psikoloğa gitmek iyi gelir mi gelmez mi sorusuna verilecek cevap aslında uygulanacak tedavi yöntemine sizlerin ne gibi bir tepki vereceğidir. Kişiden kişiye değişebilir çünkü her insanın kendine özel ruhsal tepkimeleri olacaktır. Kimisi için terapileri iyi sonuç verecekken kimisi için de yetersiz kalabilir. Buna karşın her ne olursa olsun ilk olarak bir psikoloğa görünmek en akıllı seçenektir. Evet, aklında konuşmak istediğin bir şey varsa, bir psikologla konuşmanda hiçbir sakınca yok. Sadece akıl hastası insanların bunu yaptığı fikri yanlıştır. Bununla birlikte, psikologlar sadece oturup en sevdiğiniz spor takımı hakkında esintiler çekmek istemezler. Çoğu insan, evlilikte çatışma, sevilen birinin ölümü, işle ilgili sorunlar vb. gibi hayatlarında stresli bir şey olduğunda bir akıl sağlığı uzmanına gider. Psikoloji testleri içinde bir uzmana danışabilirsiniz.

Terapi İşe Yaramıyorsa Ne Yapmalıyım?

Bazen online terapi hemen yardımcı olmaz. İdeal bir terapi durumunda bile semptomların iyileşmesi zaman alabilir. Terapiye gitmek ve hiçbir değişiklik görmemek hayal kırıklığına neden olabilir. Zaman ve para kaybı gibi görünebilir. Sonuç olarak birçok insan terapiye gitmeyi bırakır. Diğer faktörler tedavinin ne kadar etkili olduğunu etkileyebilir. Herkes için geçerli olan tek ve doğru bir yaklaşım yoktur. Her terapist de herkes için çalışmayacaktır. Belirli bir terapistle veya belirli bir tedavi türüyle olumsuz bir deneyim yaşamak, destek isteseniz bile terapiyi tekrar denemeyi zorlaştırabilir.

Yaşadığınız şeyi tedavi eden bir terapist aramanıza yardımcı olabilir. Eğer bir yoksa tanı , kendi belirtileri hakkında potansiyel terapistler konuşabilirsiniz. Etik bir terapist, endişenizi tedavi edip edemediğini size bildirecektir. Yapamazlarsa, yapabilecek birini önerebilirler.

Farklı sorunlar için farklı yaklaşımların daha iyi olabileceğini unutmayın. Yanlış teşhis, tedavinin işleyişini etkileyebilir. Daha önce terapide duyulmadıysanız veya farklı semptomlar yaşıyorsanız, farklı bir terapist sizin için daha uygun olabilir. Online psikolog yardımı ile de evinizden destek alabilirsiniz. Bu tarz destek almanız sizi hasta konumuna düşürmez aksine bilinçli bir birey olduğunuzu gösterir.

 

 

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı