Gündem

Şampanya Üretimi

Şampanya, Fransa'nın Champagne şarapçılık bölgesinden adını alan köpüklü beyaz şarap türüdür. Fermante edilen şarapların içerisinde karbondioksit eklenerek şampanya elde edilir.

 

Şampanya köpüklü şaraba verilen isimdir. Şarap üretildikten sonra ikinci fermentasyona tabi tutulur. Fermantasyon sonrasında ortaya çıkan karbondioksit gazı şişenin içerisinde kalır. Şişe açıldığı zaman içerisindeki karbondioksit dışarı çıkar. Böylece köpük oluşur. Fransa’nın Champagne bölgesinde üretilen köpüklü şaraplara “Şampanya” adı verilir. şampanya farklı kalitede üretilebilir. Bu durum fiyatlarını değiştirebilir. Üretim süreci, diğer şaraplara göre daha fazla zaman gerektirir.

Şampanya Üretimi

Pinot noir, Pinot meunier ve Chardonnay şampanya üretiminde kullanılan üzüm çeşitleridir. Çoğu şampanya bu üzümlerin karışımından yapılır. Şampanya üretiminde üç kere fıçı değişim işlemi uygulanır. Köpük elde etmek için şişelendikten sonra mahzenlerde baş aşağı konur. Mantar üzerinde biriken tortu alınır. Şişeler özel mantar makinesiyle kapatılır. Mantarlar şişeye yarım şekilde düzenekle eklenir. Bu düzenek çıktığı zaman mantar kendiliğinden fırlayacaktır.

Şampanya fiyatları satın alındığı yere ve cinsine göre değişiklik göstermektedir. Şampanya fiyatları 2022 fiyatları da güncellenmeye başladı. Belirli ülkelerin şampanyaları çok daha pahalıdır. Şampanya fiyatı, ürünün tipine ve boyutuna göre belirlenmektedir. İnternet üzerinden şampanya fiyatları 2022 listelerini görmek için bu adresi ziyaret edebilirsiniz. Sitemiz üzerinde yer alan yüksek kaliteli şampanyalara en uygun fiyatlara erişebilirsiniz. Yüksek içim kalitesine sahip bu ürünler sevdiklerinizle çok özel bir zaman geçirmenizi sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu