Sponsorlu Bağlantılar

Sergüzeşt Konusu

Vatan Yahut Silistre Özet

Vatan Yahut Silistre özet kısa bir şekilde yorumlayacak olursak; Silistre, bugünkü Bulgaristan’da Tuna Nehri kıyısında bir şehirdir. 1388 yılında Türkler tarafından fethedilen Silistre, 1853-1856 Kırım Savaşı sırasında büyük bir Rus ordusu tarafından kuşatılmış ve Musa Hulusi Paşa komutasındaki Türk kuvvetleri kırk gün boyunca kaleyi kahramanca savunmuştur.
Kitapta gerçekten vermek istediğiniz şey Vatan Sevgisi. Ayrıca Silistre kalesine yardıma koşan gönüllülere İslam Bey ile Zekiye arasındaki aşk da anlatılır. Kısa özet İslam Bey, gönüllü olarak askere gideceği için uzaktan sevdiği Zekiye ile vedalaşmak için Zekiye’nin odasına girer.
Zekiye’ye kendisine olan aşkını anlatır. Kız ona kayıtsız kalmadığı gibi o da erkek kıyafetleri giyerek gönüllüler ekibine katılarak Silistre’ye ulaşır. Silistre’de kuşatma altındalar. Bu sırada İslam Bey yaralanır ve Adem adını alan Zeki onu izler. Yaralı olmasına rağmen İslam, Abdullah Çavuş ve Zekiye ile düşmanın mühimmatını ateşlemeye gider.

Marcatime web sitesinde Sergüzeşt konusuMartı kitabı özeti ve diğer tüm kitapların özetini bulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken Marcatime web sitesini ziyaret etmek.

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu