Sponsorlu Bağlantılar

Sertleşme Bozukluğu Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri 

Sertleşme Bozukluğu Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri 

Sertleşmeme tedavisi Tıpta erektil disfonksiyon olarak bilinen bir hastalıktır.  Sertleşme sorunu 10 erkekten birinde görülen toplumda yaygın bir sorun halindedir.  Erektil disfonksiyon birçok sebebe bağlı olarak gelişebilir.  Örneğin şeker hastalığı,  hipertansiyon,  koroner arter hastalığı,  karaciğer ve böbrek yetmezliği gibi kronik bir takım hastalıklara bağlı olarak erektil disfonksiyon sorunu yaşanabilir.

Bazı hormon ve sinir sistemi hastalıklarında sertleşmeme tedavisi kaçınılmaz olmaktadır.   Genel anlamda cinsel ilişkiye girememe ile sonuçlanan sertleşme problemi beraberinde bir takım psikolojik sorunları da getirmektedir. Sertleşme probleminin bir diğer sebeplerinden biri ise sürekli ilaç kullanmak,  madde bağımlılığı,  kaza ve yaralanmalar sonucunda da oluşabilir.

Sertleşme Sorunu (SS) Nedir?

SS olarak da tabir edilen cinsel işlev bozukluğu aynı zamanda sertleşme sorunu olarak bilinmektedir.  Gerçek anlamda bir cinsel aktiviteyi sağlayamama hastalığıdır. Birçok nedene bağlı olarak bu rahatsızlık gelişebilir. Bağımsız olarak gelişebileceği gibi bir takım hastalıklara bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Gerçek anlamda erkeklerin hayatını tehdit edecek nitelikte bir sorun olduğunu söyleyebiliriz.  Genel anlamda sertleşme sorunu kardiyolojik hastalıklar,  idrar yolu hastalıkları,  psikolojik sebeplere bağlı olarak birçok nedeni olabilir.

Sertleşme sorununa neden olan birçok hastalık olabilir.  bunlar kronik hastalıklar olan

  • Kalp hastalıkları
  • Şeker hastalığı
  • Penis bölgesinde sinir hasarı bulunması
  • Erkeklik hormonu olarak bilinen testosteron hormonunun düşüklüğü
  • Parkinson hastalığı gibi nörolojik hastalıklar

Sertleşme sorununa sebep olan hastalıklardır. Bu durumda sertleşmeme tedavisi sorunu tamamen ortadan kaldırır.

Ne Zaman Doktora Görünmeli? 

Hastanın genel anlamda cinsel yaşantısında belli bir dönemden sonra sertleşme problemi yaşamaya başlaması durumunda öncelikle doktora gitmesi gerekir.  Önceki cinsel ilişkilerinde ne kadar sağlıklı olduğu ve bu sertleşme sorununun ne zaman başladığına dikkat etmesi gerekir.  Sorun yeni başladıysa ne kadar zamandır devam ettiğini bilmek gerekir ve sabahları kalktığında doğal olarak olan cinsel uyarının olup olmadığını takip etmelidir. Sertleşmeme tedavisi için doktora bu durum hakkında bilgi vermelidir.  Eğer varsa eşi veya cinsel partneri birlikte doktora gitmekte fayda vardır.

Sertleşme Sorununun Fiziksel Nedenleri

Sertleşme sorununun birçok fiziksel nedeni olabilir.  Hatta sertleşme sorununun nedenleri genellikle fiziksel sebeplerdir.  Bu konuda en önemli etki kalp ve damar hastalıklarıdır.  Kalp ve damar hastalığı genellikle elektil disfonksiyonun sebeplerinden biri olarak bilinir.  Diğer sertleşme sorununun fiziksel sebepleri ise kan damarlarındaki tıkanıklık,  total kolesterol yüksekliği,  hipertansiyon,  diyabet,  obezite, multiple skleroz,  aşırı alkol ve sigara tüketimi,  sertleşme sorununun genellikle fiziksel sebepleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Sertleşmeme tedavisi için bu hastalıklardan birinin teşhis edilmesi gerekir.

Sertleşme Sorununun Psikolojik Nedenleri

Sertleşme sorununun fiziksel nedenlerinin yanı sıra psikolojik sebepleri de vardır.  Ereksiyonu sağlayan fizyolojik durum aynı zamanda heyecan ve duygularla da ilgilidir.  Bunlar birbirini tetikleyen durumlardır.  Bu nedenle bazı sebeplere bağlı olarak cinsel heyecana kapılmak da sertleşme sorununa engel olabilir.  Genellikle psikolojik olarak stresli bir yaşam,  karşı cinsle veya eşi ile ilgili sorunların bulunması ve bundan duyulan stres ve endişeyle sertleşme sorununun psikolojik nedenleri buna bağlı olarak oluşur.  Yaşin ilerlemesi de sertleşme sorununu tetikleyen durumlardan biridir.

Sertleşmeme tedavisi için hastalara tanı koyulmalıdır.  Önce bir hekime gitmek gerekir. Sertleşme sorunu sebebi birçok hastalığa bağlı olarak olabileceği için hekimin tanı koyması, hastadan doğru bilgileri alması gerekir.  Sertleşmeme tedavisi öncesinde bazı sorular sorarak teşhis koymaya çalışır.  Bunlar alkol ve sigara bağımlılığının olup olmadığı, kardiyovasküler hastalığı olup olmadığı,  madde bağımlılığı olup olmadığı gibi sorular sorarak hastalığı teşhis etmeye çalışır.

Genellikle hastanın doktora baş başvurma sebepleri ise var olan duygusal bir ilişkinin bitmesi,  önceden sertleşme problemi olup olmadığı ya da yeni başladı ise ne zaman başladı gibi birtakım hastanın geçmiş cinsel öykülerin dinleyerek bir tanı koymaya çalışır. Hastanın hikâyesini dinledikten sonra sertleşmeme tedavisi aşamasına geçilir.

https://www.muradceltik.com/sertlesme-sorunu-ve-cozum/ Sertleşmeme Sorunu hakkında bilinmeyenleri sayfamızda bulabilirsiniz.

You well written paper ought to keep in mind that each person will be somewhat different from the other, therefore it is very good to make a decision as to what you would like your composition to be.

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı