Ekonomi

Sıcak aya sıcak başlangıç

TCMB’nin pandemi önlemleri kapsamında 18 Mart 2020’de % 12’ye indirdiği yabancı para zorunlu karşılık oranlarını sonradan yükseltip dün de rekor seviye olan % 21’e çıkarması (yani bankaya 100 dolar/Euro mevduat yatırılıyorsa, banka bunun 21 dolarını TCMB’ye verecek, onun rezervleri artacak.) aynı gün BDDK’nın kredi taksit sayılarını bazı sektör ve ürünlerde azaltması ile parasal sıkılaşma hamlelerinin gelmesi diğer taraftan elektriğe, doğalgaza, akaryakıta yapılan zamlar ve özel sektörün zamları ile Temmuz ayına yoğun bir gündemle girdik. Dolar tüm dünyada değer kazanıp Dolar Endeksi 91.9’dan 92.6’ya yükselirken TL yaşanan bu gündemle değer kazandı.

 

Son 7 aydır bu seviye ve altında olan Dolar Endeksi için bugün önemli bir gün olabilir. Zira geçen ayın istihdam verileri gelecek. ABD Mayıs’ta işsizliği % 5.8’e indirmişti. Bu oran 25 yaş üstündekilerde % 5.1, üniversite ve üstü mezunlarda % 3.2’ye kadar inmişti. Haziran ayında işe başlamak isteyenlerin artmasıyla işsizlik oranında fazla bir düşüş beklenmiyor, beklenti % 5.7 olması yönünde.

 

Bu etkiyi şöyle anlatabiliriz: ABD’de Mart ayındaki işsiz sayısı 9.71 milyondu. İki ay sonunda ise 9.31 milyona geriledi. Yani işsiz sayısı sadece 400 bin kişi azalabildi. Oysa çalışan sayısı 772 bin kişi arttı. Yani 370 bin kişi ekstra çalışmak için gelmiş. Krizden çıkışı ise en net şuradan görürüz; İstihdamın çalışabilir nüfusa oranı Mayıs 2020’de % 52.8 iken son veride % 58’e çıkmış. Peki, tarım dışı istihdam beklenti olan 700 bin ve işsizlik oranı da beklenti kadar gelirse ne olur. Cevap, piyasalar zaten iyimser, yine iyimserliği korur. Beklentilerin altın kalan veri ise borsaları coşturur. Tersi durum ise biraz tedirginlik yaratabilir. 

 

Borsalar demişken, her ayın ilk günleri yükselen borsaya olan güvenimiz bizi yanıltmadı. Her ayın sonunda satışların artması devamında her ayın başında alışlarla başlamak 2021 geleneği oldu. BIST100 Endeksi Temmuz’un ilk gününü % 1.2 artışla kapattı. Havacılık ve bankacılık sektörü öne çıktı. Avrupa borsaları ve ABD borsaları da ilk günü pozitif kapattı. Bu sabah ise asyada karışık seyir gözleniyor. BIST’te KCHOL ve ARCLK hisse geri alım kararı aldıklarından bugün pozitf seyir izleyebilirler. SPK, geçen hafta 3 halka arza onay vermişti. Dün de 3 halka arza onay verdi. Meditera, borsada bugün işleme başlayacak.

 

Mayıs’ın sonunda SPK’nın onayı ile ABD Nasdaq’a kote olan Hepsiburada 3.9 milyar dolar piyasa değeri ile 700 milyon dolar halka arz geliri elde etti. Dün ilk işlemlerde halka arz fiyatı olan 12 dolardan % 13 yükselerek 13.43 dolardan kapandı. Kıyaslama yaparsak, ilk gün kapanış itibariyle Hepsiburada BIST’deki 414 şirket arasında GARAN, TCELL ve BIM’i geçerek 7. sırada yer alıyor.

 

STRATEJI

BIST100 Endeksinde 1425-1437 aralığı ana destekti. Aşağı geçilince 1385’deki 200 günlük ortalama da tutmadı ve ay sonunda 1351’e kadar sarktı. Endeksin her yeni aya yükselişle başlaması bu noktada avantaj olabilir.

Kaynak Alnus Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu